REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

MWC 2012: Nokia Lumia 610 - kluczowy smartfon dla Windows Phone'a oraz samej Nokii

27.02.2012
12:24
MWC 2012: Nokia Lumia 610 – kluczowy smartfon dla Windows Phone’a oraz samej Nokii
REKLAMA
154 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Nokia jest już największym producentem smartfonów z systemem Windows Phone, co akurat nie jest zbyt wielkim osiągnięciem zważywszy na to, że główni konkurenci bardziej skupiają się na swojej ofercie na rynku Androida. Nokia jest też producentem, który w największym stopniu stawia na mobilny system Microsoftu, co mimo że jest oczywiste od co najmniej roku, to jednak w świetle chociażby globalnej unifikacji ekosystemu systemów Microsoftu związaną z rychłą premierę stacjonarnego Windowsa 8, stawia fińskiego producenta na właściwej drodze do odbudowy swojej pozycji na rynku. Jest tylko jedna fundamentalna kwestia – Windows Phone w końcu musi zacząć się sprzedawać w liczbach konkurujących z Androidem.

Na targach Mobile World Congress 2012 strategia Nokii na najbliższe miesiące, a nawet lata została w końcu jasno nakreślona – z jednej strony Finowie (z przeważającą liczbą Amerykanów u sterów firmy) będą szybko zagospodarowywać wszystkie możliwe rejestry produktowo-cenowe z ofertą smartfonów z Windows Phone, a z drugiej będą dalej dążyć do podłączenia kolejnego miliarda ludzi żyjących w mniej zamożnych i rozwiniętych częściach świata do mobilnego internetu linią tańszych smartfonów opartych na S40. Tu znowu jest jedna wątpliwość – czy już w 2012 r. uda się obiema liniami zneutralizować kolejne spadki udziałów urządzeń z systemem Symbian.

Po topowym modelu na rynek europejski – Lumia 800 oraz nieco tańszym, także głównie dla Europy – Lumia 710, topowym modelu na rynek amerykański – Lumia 900, na targach MWC 2012 Nokia zaprezentowała Lumię 610 – smartfon z Windows Phone dedykowany tzw. segmentowi budżetowemu. To istotna nowość, bo Windows Phone w takich rejestrach cenowych nie był jeszcze dostępny. Niecałe 200 euro za Lumię 610 w detalu przełoży się pewnie na globalną ofertę u operatorów, u których smartfon Nokii dostępny będzie za przysłowiową złotówkę już w niższych abonamentach. To oznacza, że Lumia 610 wyrasta na kluczowy produkt dla popularyzacji Windows Phone’a oraz samej Nokii. Operatorzy dostaną bowiem produkt ometkowany jako „nowoczesny” od marki, do której ich przeciętni konsumenci mają zaufanie (szczególnie ci mniej zaawansowani), a sama Nokia w końcu pozbędzie się symbianowego balastu w ofercie dla osób mniej zamożnych.

Tanie smartfony z Windows Phone mogą być w końcu zagrożeniem dla postępującej hegemonii systemu Google Android z jednego prostego powodu – Windows Phone jest na każdym smartfonie dokładnie taki sam, a urządzenia różnią się jedynie hardware’em. Dla użytkownika systemu operacyjnego Microsoftu nie ma różnicy, czy używa go na urządzeniu za 400, czy za 200 euro. To inna sytuacja niż na rynku Androida, gdzie tańsze smartfony najczęściej oznaczają duże kompromisy w działaniu systemu Google’a.

Widać to wyraźnie chociażby po zestawieniu Nokia Lumia 800 i Lumia 710 – telefony różnią się praktycznie jedynie obudową (oraz jakością aparatu fotograficznego). Poza tym cały „feeling” jest dokładnie ten sam. Co więcej, dla wielu konsumentów Lumia 710 może wydać się wręcz bardziej atrakcyjna od Lumii 800, ponieważ jej wygląd jest bardziej „młodzieżowy” od „prestiżowego” modelu 800. Do tego dojdzie teraz model Lumia 610, który jeszcze bardziej obniży barierę wejścia w system Windows Phone. Co więcej, dla kogoś, kto za moment będzie przyzwyczajony do interfejsu użytkownika całego przekroju urządzeń Microsoftu, głównie Windowsa 8, obietnica rozumienia interfejsu użytkownika w Lumii 610 będzie nie do przecenienia. Śmiem twierdzić, że dla odbudowy pozycji rynkowej Nokii, model Lumia 610 będzie ważniejszy zarówno od Lumii 800, jak i Lumii 710.

Nowymi modelami z linii Asha opartymi na systemie S40 Nokia pokazuje również mocne przywiązanie do walki o mniej zaawansowane technologicznie rynki. Pisaliśmy to już wielokrotnie, ale musimy powtórzyć raz jeszcze – wzrostów na rynku mobilnym należy szukać głównie poza dojrzałymi rynkami zachodnimi. Apple próbuje ze swoim iPhone’em w Chinach (co świetnie mu wychodzi); Nokia z kolei chce podłączać miliony nowych konsumentów świata mobilnego telefonami z S40. Obie firmy pewnie wyjdą na tym dobrze.

Mimo jasno nakreślonej strategii, która wreszcie wydaje się mieć umięśnione ręce i nogi, Nokia musi jeszcze zadbać o to, aby Windows Phone w końcu zaskoczył. To ciągle nie jest lider sprzedaży. Na razie konsumenci wciąż z jednej strony wybierają iPhone’y, a z drugiej smartfony z Androidem. Nokia musi jeszcze udowodnić, że potrafi sprawić, aby konsumenci chcieli smartfony z systemem Windows Phone. Nokia Lumia 610 wydaje się do tego stworzona. Będziemy bacznie przyglądać się raportom sprzedaży tego smartfonu.

Specyfikacja techniczna Lumii 610:

Sieci: WCDMA 850/900/1900/2100, GSM/EDGE 850/900/1800/1900

Połączenie: HSDPA cat 7: 7.2Mbps,

Wyświetlacz: 3.7” WVGA (800×480) TFT capacitive touch LCD display with pinch zoom

Memory: 256MB RAM, 8GB storage

Camera: 5 megapixels, auto-focus, LED flash.

Size/Weight: 119.24mm x 62.18mm x 11.95mm / 131.5g

Processor: 800 Mhz Single Core/Qualcomm Snapdragon S1

Battery: 1300 mAh

Talk time: GSM : 10.5 h, WCDMA : 9.5h. Standby time: GSM : 670 h, WCDMA :720 h

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA