REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Już wszystko wiadomo! Facebook prezentuje świetne wyniki i idzie na giełdę po 5 mld dol.!

02.02.2012
0:43
Już wszystko wiadomo! Facebook prezentuje świetne wyniki i idzie na giełdę po 5 mld dol.!
REKLAMA
REKLAMA

Już wszystko wiadomo – Facebook złożył dokument S-1, czyli dokument będący wstępnym prospektem emisyjnym przed planowanym debiutem giełdowym. Mark Zuckerberg chce pozyskać z giełdy 5 mld dol., ale jeśli będzie większe zainteresowanie, to firma przygotowana jest na większą podaż akcji. Tak jak prognozowano, wartość firmy może więc wynieść ok 100 mld dol. Mark Zuckerberg posiada 28% akcji Facebooka. Na papierze warty więc jest… 24 ml dol. 

Wiemy już także wszystko o wynikach finansowych Facebooka – przychody za zeszły rok wyniosły 3,7 mld dol., czyli prawie dokładnie tyle, ile eMarketer prognozował w listopadzie ubiegłego roku. 2011 był niezwykle udany dla Facebooka, bo zarobił ponad 1 mld dol. na czysto. To bardzo wysoka rentowność serwisu i tu należą się wielkie brawa dla jego menedżerów. Nieco gorzej jest ze strukturą przychodów, gdyż aż 12% Facebook zarabia na największym dostawcy gier na własną platformę – firmie Zynga. Widać więc, że ta symbioza z firmą Marka Pincusa jest ważna dla obu stron.

Jeśli prześledzić przychody Facebooka w ostatnich latach, to należy zauważyć nieprawdopodobny wzrost właśnie w 2011 r. Rok wcześniej firma Zuckerberga wygenerowała 1,974 mld dol., czyli o 88% mniej niż w 2011 r. Zysk netto zwiększył się o 65% rok do roku. 85% przychodów firmy pochodzi z reklamy – o 10 pkt proc. mniej niż w poprzednim roku. W ciągu roku liczba reklam kupionych w serwisie zwiększyła się o 42%, a średnia cena zakupu reklamy wzrosła o 18%. Sam Zuck zarabia 500 tys. dol. rocznie, ale to nic w porównaniu do tego, co zarobi jak jego firma z sukcesem zadebiutuje na giełdzie. Według zapisu w dokumencie S1, od 2013 r., czyli ok. pół roku po wejściu Facebooka na giełdę, wynagrodzenie roczne CEO Facebooka będzie wynosić 1 dol. (trend tak niskiego wynagrodzenia szefów wielkich giełdowych spółek technologicznych zapoczątkował Steve Jobs).

Facebook ma aktualnie 845 mln aktywnych użytkowników w miesiącu, którzy dodają 250 mln zdjęć dziennie i „lajkują” i komentują w liczbie przekraczającej 2,7 mld dziennie.

W liście do potencjalnych inwestorów giełdowych Mark Zuckerberg pisze, że Facebook będzie dalej inwestował w rozwój usług wewnątrz serwisu aniżeli optymalizował wzrost przychodów. Co więcej, ostrzegł, że w nadchodzących miesiącach przychody firmy mogą wręcz zmaleć.

Kim są aktualni udziałowcy Facebooka? Teraz wiemy już to oficjalnie:

Pracownicy 30%

Mark Zuckerberg 28%

Digital Sky Technologies 10%

Accel Partners 8%

Dustin Moskowitz 6% (współzałożyciel)

Eduardo Saverin 5% (współzałożyciel)

Sean Parker 4% (pierwszy prezes)

Klienci Goldman Sachs 3%

Microsoft 1.3%

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA