REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Debiutuje Samsung Galaxy Tab 2. Dużo mniej ważny niż jego poprzednik

13.02.2012
17:44
Debiutuje Samsung Galaxy Tab 2. Dużo mniej ważny niż jego poprzednik
REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza wersja pierwszego Galaxy Taba (tego siedmiocalowego) była bardzo ważnym produktem, nie tylko dla samego producenta Samsunga, ale również dla całego rynku tabletów. Był to bowiem pierwszy tablet z mobilnym systemem operacyjnym Google Android. Naturalnych porównań do iPada nie mogło więc zabraknąć. Galaxy Tab podzielił klientów – dla jednych był namacalnym dowodem na to, że tablet Apple’a jest poza wszelką konkurencją, a dla drugich dowodem na zupełnie coś odwrotnego. Debiut drugiej wersji tabletu nie jest już tak istotny, bo zarówno Samsung, jak i tablety z Androidem są już w zupełnie innym miejscu. 

Galaxy Tab pojawił się we wrześniu 2010 r. Mimo ogromnych pieniędzy przeznaczonych na promocję, udało się wprowadzić do kanałów sprzedaży zaledwie 2 mln urządzeń (do marca 2011 r.) Ile z nich finalnie znalazło się w rękach konsumentów – tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że dla Samsunga był to poligon doświadczalny. To dzięki doświadczeniu przy konstrukcji pierwszego Galaxy Taba Samsung zbudował następnie całe portfolio produktów o różnych wielkościach ekranu: od 3,5″ aż po 10,1″. 

Dzisiaj Samsung ogłosił drugą wersję tabletu z nieco lepszymi parametrami technicznymi (dwurdzeniowy procesor, podwojona pamięć RAM do 1GB) i nową wersją systemu Google Android w wersji 4.0 (z autorską nakładką Samsunga – TouchWiz), lecz ogólnie urządzenie – przynajmniej na papierze – nie sprawia nad wyraz dobrego wrażenia.

– Wygląda na to, że ten model będzie przede wszystkim wojował na rynku ceną, bo specyfikacja nie powala, szczególnie jeśli chodzi o ekran (1024 x 600 pikseli) – ocenił nowego Galaxy Taba Wojtek Pietrusiewicz, z czym się zgadzam.

Galaxy Tab 2 jest dziś dla Samsunga pobocznym produktem, uzupełniającym portfolio produktów, a nie stanowiącym jego podstawę. Dużo bardziej liczy się zapewne smartfono-tablet Galaxy Note, jak i następca świetnie sprzedającego się smartfonu Galaxy SII. Nawet linia Nexusów, która wcześniej była tylko poligonem doświadczalnym, stała się już bardziej eksponowana, niż Galaxy Tab 2.

Po co Samsungowi Galaxy Tab 2? Z racji specyfikacji nie jest to flagowy model. Nie podbije rynku, ale… wpasowuje się w portfolio. Galaxy Note 5,3 cala, Galaxy Tab 2 7 cali, Galaxy Tab 8.9’’, Galaxy Tab 10.1.’’. Z tym, że zapowiada się, że najtańszy z tych wszystkich modeli będzie właśnie siedmiocalowy Galaxy Tab. Poza tym większego sensu istnienia Galaxy Taba 2 nie widać.

Galaxy Tab 2 to kolejny z wielu tabletów z Androidem, i nawet fakt, że działać będzie na Androidzie 4.0 nie ma większego znaczenia. Samsung nie potrafił na razie stworzyć wartości dodanej, jak na przykład Amazon w Kindle Fire.

Galaxy Tab 2 zadebiutuje w marcu w Wielkiej Brytanii, ceny nie są jeszcze znane. Patrząc na zdjęcia można domyślać się za to, że Samsunga czeka kolejny pozew od Apple. Może to sens istnienia tego tabletu?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA