REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rekord sprzedażowy AppleTV. Kiedy premiera iTV?

25.01.2012
20:02
Rekord sprzedażowy AppleTV. Kiedy premiera iTV?
REKLAMA
REKLAMA

Rewelacyjne wyniki finansowe Apple niosą ze sobą olbrzymią liczbę rozmaitych rekordów sprzedażowo-finansowych. Większe zyski od tych ostatnich Apple’a, w ciągu kwartału notował tylko Exxon w 3Q kwartale 2008 (14,8 mld dol). Znacznie mniej spektakularny wynik, ale także rekordowy osiągnął Apple, jeśli chodzi o swoją telewizyjną przystawkę. Apple TV w ostatnim kwartale 2011 roku sprzedało się w 1,4 miliona sztuk.

Ten wynik oczywiście jest niczym w porównaniu do sprzedaży iPhone, iPada czy nawet iPodów. Rekord ten pokazuje jednak Apple jako lidera segmentu zewnętrznych set-top-boxów. Pozwala także patrzeć jeszcze realniej na plotki o iTV.

Tim Cook powtarza słowa wypowiadane przez niedawno zmarłego Steva Jobsa: „Appe TV to wciąż tylko hobby”. Nie wątpliwie jednak, że za tym  kryją się pracę nad wprowadzeniem kolejnej generacji przystawki oraz zapewne samego telewizora od Apple.

Rynek przystawek, czyli set-top-boxów wciąż nie jest duży. Głównym rywalem Apple’a na tym polu jest Roku. Urządzenia Roku w ciągu 3 lat znalazły jedynie 2,5 miliona nabywców. Jeśli pod tym kątem spojrzymy na Apple TV, to rzeczywiście jest to popularne urządzenie. Jednak prawdziwych rywali Apple TV należy szukać w telewizorach z funkcjami Smart TV oraz konsolach do gier. Z tej perspektywy patrząc, wynik przystawki prezentuje się już znacznie słabiej. W okresie świątecznym sprzedaż konsoli Microsoftu wynosiła około miliona sztuk… tygodniowo.

Apple TV to dziś urządzenie zamknięte i bardzo ograniczone możliwościami, zarówno w stosunku do swoich rywali z rynku STB, jak i platform Smart. Rozwiązania konkurencji prezentowane na targach CES znacząco przeganiały to co Apple TV oferuje dotychczas. Wystarczy wspomnieć telewizyjne gry od LG czy sterowanie ruchem i głosem od Samsunga.

Wyniki Apple TV możemy brać pod uwagę jako preludium do rewolucji telewizyjnej którą ma zamiar firma przeprowadzić w kolejnych latach. Pytaniem nie jest czy to nastąpi, a jedynie kiedy to nastąpi?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA