Tech

Podróżujący blogerzy w jednym miejscu. Przewodniki mogą odejść do lamusa

Ile razy zdarzyło wam się narzekać na słabą jakość przewodników? Jak często informacje w nich zawarte były mało przydatne lub dawno już nieaktualne? Czasami przed podróżą, zarówno w Polskę jak i odległe zakątki globu, można schylić się po lekturę doświadczeń i porad osób, które już w tych miejscach były. Od czego są w końcu blogi. Jeden z najbardziej aktywnych ludzi polskiego internetu właśnie stworzył świetne rozwiązanie dla globtroterów.

Jakub Górnicki ze swoją ekipą nie przestają nas pozytywnie zaskakiwać w tym roku. Po starcie pierwszego e-magazynu podróżniczego Travinger, który już został przeczytany ponad 6 tysięcy razy oraz zdobyciu finansowania dla swojej fundacji ePaństwo w wysokości 200 tysięcy dolarów, Górnicki wprowadza kolejny nowy projekt. Dziś startuje bardzo interesująca platforma blogipodróżnicze.pl

Czym jest serwis Blogi Podróżnicze? To agregat polskich blogów na temat podróży. Pierwsze co rzuca się w oczy po wejściu do serwisu, to mapa świata z zaznaczonymi punktami. Te punkty to nic innego jak linki do wpisów opowiadających o danym miejscu. Tak zorganizowany przewodnik po świecie jest chyba znacznie ciekawszą alternatywą niż wertowanie starych magazynów podróżniczych czy przeczesywaniu internetu w poszukiwaniu pojedynczych wpisów. Pod mapą odnajdziemy oś czasu i ścianę z najbardziej aktualnymi wpisami. Możemy jednak przemieszczać się dowolnie wstecz po osi tak by odnaleźć chociażby relacje z interesujących nas wydarzeń w danych regionie.

Jakub Górnicki mówi, że główną misją jest promocja czytelnictwa. Faktem jest, że dziś blogi relacjonujące podróże śmiało mogą konkurować z wieloma książkami podróżniczymi.  To prawdziwa alternatywa, w dodatku często zawierająca również świetne fotografię czy filmy. Blogi stały się dla wielu źródłem opinii. Na blogach podróżniczych można odnaleźć relacje z wypraw do najdalszych zakątków naszego globu przedstawione z zupełnie innej perspektywy niż często prezentują to tradycyjne media.

Powstanie platformy, na której można odnaleźć wpisy polskiej blogosfery podróżniczej jest niezwykle ciekawe. To przede wszystkim wygodny sposób na przeglądanie relacji z konkretnych miejsc czy odkrycie nieznanych nam do tej pory autorów. Baza zaprezentowana już podczas dzisiejszego startu nie jest mała, jednak każdy poprzez formularz zgłoszeniowy może zaproponować kolejne blogi.

Agregatory blogów są mało popularne. Pasjonaci danej tematyki na ogół skazani są na samodzielne poszukiwania, ewentualnie polecenia w co raz to rzadziej spotykanych na blogach blogrollach. Serwisy, które starają się skupiać listę blogów o konkretnej tematyce wyglądają niestety bardzo nieestetycznie. Za przykład mogą posłużyć Polskie Szafy oraz agregator blogów finansowych. Nie są to na pewno strony na miarę ery Web 2.0.

Bez wątpienia dobrze prezentujący się serwis, z dość dużą społecznością będzie pozwalał na promocje nieznanych do tej pory autorów. Blogipodróżnicze.pl powinny być więc miejscem, które zadowoli zarówno użytkowników poszukujących interesujących treści o podróżach jak i samych blogerów. Tematyka podróży jest od lat szalenie popularna. Natomiast blogosfera w Polsce dopiero się rozwija. Agregat na pewno w tym rozwoju pomoże.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst