1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Nokia sprzedała ponad milion Lumii i już ma prawie połowę rynku Windows Phone?

Nokia sprzedała ponad milion Lumii i już ma prawie połowę rynku Windows Phone?

To wciąż nie są jeszcze oficjalne dane, bo na takowe przyjdzie zapewne poczekać do czasu publikacji danych finansowych Nokii, ale jeśli analitycy pytani przez Bloomberga mają rację, to można chyba mówić o pierwszych dobrych sygnałach dla fińskiego producenta po przejściu na platformę Windows Phone. Według uśrednionych prognoz 22 analityków branży mobilnej pytanych przez Bloomberga, Nokia sprzedała 1,3 mln sztuk smartfonów z serii Lumia do operatorów i kanałów dystrybucyjnych od czasu wprowadzenia do sprzedaży w listopadzie do końca roku. 

1,3 mln sztuk w niecałe dwa miesiące to nie jest w żadnej mierze wynik pozwalający się bezpośrednio mierzyć ze sprzedażą iPhone’a, czy topowych modeli Samsunga z Androidem, ale mimo wszystko dla producenta z tak poważnymi problemami rynkowymi jak Nokia przed przejściem na Windows Phone’a, wynik na pewno zadowalający i pozwalający mieć dobre nastroje w oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków. W końcu sprzedaż smartfonów z Symbianem spadła w dwóch kwartałach poprzedzających debiut serii Lumia aż o 36%, a perspektywy dalszych spadków były bardzo wyraźne. Jak faktycznie radzą sobie Nokia Lumia oaz smartfony z Symbianem dowiemy się już 26 stycznia, kiedy Nokia będzie raportować wyniki ostatniego kwartału 2011 r.

W bliskiej korelacji do doniesień Bloomberga stoi inny raport przygotowany przez WMPoweruser na podstawie danych OccasionalGamer, który dysponuje danymi ponad miliona gier zainstalowanych na smartfonach z Windows Phone 7. Okazuje się, że Nokia może już odpowiadać za prawie połowę rynku Windows Phone’a (45%), wyprzedzając nieznacznie HTC (40%). To o tyle ciekawe, że Nokia jest na tym rynku obecna od dwóch miesięcy, a pozostali producenci od ponad roku. To z kolei może również potwierdzać fakt bardzo słabej sprzedaży Windows Phone’ów przed pojawieniem się Nokii na tym rynku.

Sukces Nokii w długoterminowym ujęciu będzie jednak zależał w głównej mierze od popularności samego Windows Phone’a. Co kilka miesięcy w sieci pojawiają się przepowiednie analityków, którzy oczekują, że w najbliższych latach popularność rynkowa systemu Microsoftu będzie wyższa od iPhone’a. Do tej pory byli to raczej nieznani analitycy, ale w ostatnich dniach w podobnym tonie wypowiedziała się renomowana firma iSuppli. Według jej prognoz w 2015 r. udział Windows Phone’a w rynku wyniesie 16,7%, a iPhone’a 16,6%. Co ciekawe, prognozy te potwierdzają inne znamienite pracownie – Gartner oraz IDC.

Jeśli rzeczywiście by tak było, to jest niemal pewne, że korzystać będzie na tym głównie Nokia, która jako pierwsza bardzo mocno postawiła na system Microsoftu pozycjonując swoje smartfony jako „pierwsze prawdziwe telefony z Windows Phone”. Jeśli skonfrontujemy to z prognozowanymi wynikami aktualnej sprzedaży, to może wkrótce Finowie będą stawiać pomniki… Kanadyjczykowi Stephenowi Elopowi.

A z lokalnego podwórka: znamy już oficjalną datę premiery Nokia Lumia w Polsce. To 4 luty. Ceny? Za Lumię 800 zapłacimy 2249 zł, a za Lumię 710 – 1499 zł. Już jutro ogłosimy konkurs, w którym Czytelnicy Spider’s Web będą mogli wygrać Nokia Lumia 800