REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NASA będzie jeszcze aktywniej promować open-source

06.01.2012
10:09
NASA będzie jeszcze aktywniej promować open-source
REKLAMA
REKLAMA

NASA uruchomią nową witrynę internetową i powiązane z nią forum. Oba projekty będą służyły promowaniu inicjatyw, jakie agencja chce wnieść do rozwoju oprogramowania typu open-source.

Witryna code.nasa.gov ma szansę przykuć uwagę wielu programistów, i nie tylko. Agencja chce, za jej pomocą, „kontynuować, ujednolicić i rozszerzyć” swoje zaangażowanie w otwarte oprogramowanie. Znajdą się na niej wszystkie projekty open-source’owe, którymi agencja się aktualnie zajmuje. To będzie nie tylko skarbnica wiedzy dla programistów i możliwość podejrzenia wielu stosowanych rozwiązań, ale również miejsce do komunikacji między agencją, a społecznością „wolnych” programistów.

Osoby, które zechcą rozpocząć współpracę z NASA, jeśli chodzi o programowanie, również będą kierowane najpierw na Code NASA. Agencja zaprasza wszystkich, którzy chcą się przyczynić do rozwoju otwartego oprogramowania. Niestety, nie jest jasne, czy współpraca ma być charytatywna (w zamian za bezcenne doświadczenie), czy też będzie to okazja dla zdolnych programistów, by zdobyć ciekawą posadę.

Witryna póki co funkcjonuje jako wersja alpha i nie jest ukończona. Pierwsza faza jej wdrożenia obejmie wylistowanie i opisanie wszystkich open-source’owych projektów, jakie NASA prowadziła lub prowadzi, wraz z namiarami kontaktowymi do komórek zajmujących się danymi projektami.

Druga faza to uruchomienie wspomnianego już forum internetowego, na którym społeczność programistów będzie mogła wymieniać się uwagami co do projektów i pomysłami na nowe.

Trzecia faza „będzie miała formę dydaktyczną. I wygląda na to, że będzie wisienką na torcie. Po jej wdrożeniu na Code NASA pojawią się narzędzia i mechanizmy do lepszego zarządzania projektami. Oznacza to oficjalny bugtracker dla każdego projektu, mechanizmy unifikacyjne dla poszczególnych rozwiązań, dokumentacyjna baza danych i wersjonowanie kodu.

Naszym celem jest stworzenie aktywnej i istotnej społeczności, która będzie miała wpływ na projektowanie sprzętu i oprogramowania, a także pomoże nam przekształcić zamknięte rozwiązania w otwarte. Wydaje nam się, że systemy naukowe i kosmiczne jutra będą otwarte, a code.nasa.gov odegra w tym dużą rolę – pisze William Eshagh z centrum badawczego NASA na swoim blogu, dodając, że code.nasa.gov będzie spójne z otwartą open.nasa.gov.

NASA już od dłuższego czasu obiecywała walkę o otwarte oprogramowanie. Zapowiadała, że będzie promować open-source jako najlepszy model do tworzenia nowych rozwiązań, nie tylko na swoim poletku, ale też do każdych, mniej lub bardziej zaawansowanych projektów. Jak dotąd dotrzymywała słowa. Warto tu chociażby wymienić otwartą platformę Nebula (ang. Mgławica), która umożliwia zdalne przetwarzanie danych w chmurze. Agencja też ściśle współpracuje z Apache Software Foundation, a owoc tej współpracy to z pewnością znany niektórym deweloperom middleware Object Oriented Data Technology (OODT).

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA