1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

HTC umożliwił odszyfrowanie bootloaderów w kolejnych telefonach

Tajwański producent smartfonów postanowił udostępnić użytkownikom wybranych modeli sposób na odszyfrowanie programu rozruchowego ich telefonów.

Wielu użytkowników lubi pogrzebać w tak zwanym sofcie swojego telefonu. Dotychczas wszystkie znane sposoby były okrętne, nie posiadały wsparcia producentów sprzętu. Jednak coraz częściej firmy takie jak HTC, Asus czy Sony Ericsson zaczynają się przychylać do próśb użytkowników o udostępnienie narzędzi, które pozwoliłyby odszyfrować program rozruchowy urządzeń bez konieczności jego hakowania.

Nacisk i niezadowolenie użytkowników sprzętu z powodu obecności bootloadera może zdziałać wiele. Po wejściu tabletu Asus Transformer Prime na rynek fala niezadowolenia z powodu szyfrowania oprogramowania zalała internet w wyniku czego producent wydał oświadczenie, że użytkownicy dostaną możliwość enkrypcji poprzez udostępnione w przyszłości narzędzie.

Pod koniec zeszłego roku tajwańskie HTC umożliwiło za pośrednictwem strony deweloperskiej otworzyć bootloadera niektórych swoich modeli smartfonów – Thunderbolta, Rhyme’a czy Rezounda. Teraz taką opcję dostało kolejnych 6 modeli – Desire Z, ChaCha, Aria, Droid Incredible, Status i G2.

Żeby dowiedzieć się więcej lub skorzystać z opcji należy wejść na stronę HTCDev. HTC podkreśla, że użytkownicy przeprowadzają operację na własne ryzyko i z momentem wykonania enkrypcji tracą gwarancję producenta na urządzenie.