REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Teraz to nawet dźwięk musi być 3D - kino domowe na testach

08.12.2011
20:01
Teraz to nawet dźwięk musi być 3D – kino domowe na testach
REKLAMA
REKLAMA

HD już jest nudne. Wszystkie nowe telewizory posiadają znaczek Full HD, pralki piorą w HD, nawet maszynki do golenia mają ostrza HD.  HD jest wszędzie, dlatego marketingowcy pomyśleli „przenieśmy 3D z kina i telewizorów dalej. Wykorzystujmy znów te dwa znaczki wszędzie gdzie się da.”

To właśnie taka dewiza mogła przyświecać twórcom nowych zestawów kina domowego od LG. Do tej pory żyłem w przeświadczeniu, że dźwięk dookólny dostarczany przez zestawy głośników 5.1,7.1 jest już przestrzenny. Jak się okazało to błąd. Nastała era dźwięku 3D. Spider’s Web miał okazję przetestować zestaw LG HX996TS.

Olbrzymie wrażenie już robiło opakowanie, wielkie pudło, a w środku zestaw który spokojnie powinien zaspokoić potrzeby małego kina. LG HX996TS to system kina domowego 7.2. Na szczęście nie jest to 7 głośników, a 5 oraz 2 subwoofery. Wszystko to podłączone do odtwarzacza Blu-ray będącego sercem całego zestawu.

 

Dlaczego więc 7.2 ? Otóż wszystkie kolumny poza głośnikiem centralnym wyposażone są u samej góry w dodatkowe głośniki skierowane właśnie do sufitu. Dzięki takiemu zastosowaniu mamy otrzymać właśnie trójwymiarowy dźwięk.

Design zestawu jest mocno futurystyczny, boczne kolumny wyglądają niczym rakiety kosmiczne. W zależności od wystroju pomieszczenia i upodobań domowników takie rozwiązanie będzie ocenianie jako świetne lub wręcz okropne. Audiofile zapewne wykluczą zestaw od razu ze względu na ilość plastiku wykorzystaną w budowie zestawu.

Sam odtwarzacz pełniący rolę amplitunera  jest prosty zarówno w wyglądzie jak i obsłudze. Odczytuje pliki po USB, dołączona jest stacja dokująca do iPoda/iPhone, wejście optyczne oraz 2 HDMI i jedno takie wyjście. Nie mogło zabraknąć odtwarzacza blu-ray 3D. Standardem dziś jest też wbudowane Wi-Fi i funkcje SmartTV znane z telewizorów LG.


To, co najbardziej interesujące w tym jednym z najlepszych zestawów kina domowego w portfolio LG to oczywiście dźwięk. HX996TS trafił na nierównego rywala ponieważ jego konkurentem w testach był amplituner Onkyo TX-SR606 wraz z aktywnym subwooferem Pioneer S-W80S i kolumnami S-CR59,S-F59. Kolumny co prawda już wiekowe jednak z zupełnie innej klasy wagowej.

Nietrudno więc przewidzieć, że ten zestaw zjadł trójwymiarowe kino domowe LG na śniadanie mimo mikroskopijnych głośniczków. HX996TS sprawował się  dobrze przy filmach i tam różnice nie były zbyt drastyczne. Dźwięk był czysty i wszystkie głośniki spełniały swoje zadanie niezależnie czy był to Dolby Digital, DTS czy DTS-HD MA. Efekt 3D można włączyć i wyłączyć za pomocą pilota. To właśnie ten efekt ma być największym gadżetem HX996TS. Dźwięk spadający na nas z nieba rzeczywiście jest ale tylko w wybranych scenach, na przykład deszczu czy podniebnych wyścigów w Gwiezdnych Wojnach. W innych przypadkach opcję tę można wyłączyć dzięki czemu otrzymamy mocniejszy tradycyjny dźwięk przestrzenny. Sprzęt zdecydowanie gorzej radzi sobie z muzyką. Utwory Pink Floydów czy harfowe popisy Andreasa Vollenweidera zdecydowanie lepiej brzmiały na drugim zestawie.

To co w dźwięku uzyskiwanym przez HX996TS zasługuje na uwagę to zastosowanie dwóch subwooferów. Dzięki temu, bez wielkich huków i wstrząsów, otrzymujemy całkiem przyjemne efekty. 

Zestaw LG nie jest zupełnie przegrany. Może on być w końcu stosowany tam gdzie prawdziwe kino domowe nie może. Jeśli oglądamy tylko filmy i nie chcemy wydawać majątku na sprzęt jest to rozwiązanie wręcz wskazane. Co prawda rozmiary sprzętu są potężne, ale sprawdzi się także gdy nasze mieszkanie otaczają sąsiedzi i mimo, że chcemy pasjonować się wspaniałymi efektami dźwięku przestrzennego nie możemy zastosować innych głośników. Sprzęt ten nie posiada niestety zbyt dużej możliwości kalibracji i to jest spory mankament, ale dzięki prostej obsłudze i kolorowym kablom wystarczy wszystko spiąć wcisnąć play i działa.  Podstawową wadą w stosunku do kina domowego z amplitunerem jest brak możliwości rozbudowy systemu w przyszłości. W tradycyjnym zestawie możemy dowolnie zmieniać elementy. Na początek można zainwestować w dobry amplituner, a później dopiero kupić odpowiednie kolumny albo na odwrót. Gdy znudzimy się HX996TS musimy pozbyć się całego zestawu. Plusem jest na pewno jedno małe urządzenie posiadające już odtwarzacz Blu-ray.

HX996TS znajdziemy w sieci już za 2900 złotych. Zważając na wielkość zestawu i obecność blu-ray 3D z Wi-Fi na pokładzie to nie jest to duża cena, porównywalna z kosztem samego amplitunera ze średniej półki. Zestawy ze średniej jakości amlitunerami i kolumnami można znaleźć w podobnej cenie, HX967TZW jest natomiast znacznie lepszy od swojego starszego brata XH978TZW który na łamach Spider’s Web gościł podczas testów telewizora LG LW570s.

 

Testowany zestaw nie  jest dla wszystkich, jednak miłośnicy filmów z określonym budżetem na dźwięk mogą ten model rozważyć. Zdecydowanie efekty oferowane przez to kino domowe przewyższają możliwości głośników zamontowanych w telewizorach. Na razie dźwiękowe 3D od LG nie jest wspaniałe, ale też nie ma wielkiej tragedii. W szkolnej skali ocen mógłby dostać ugruntowaną czwórkę.

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA