REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przeglądarka to tylko narzędzie - rozszerzenia i aplikacje dla Chrome

29.12.2011
22:17
Przeglądarka to tylko narzędzie – rozszerzenia i aplikacje dla Chrome
REKLAMA
REKLAMA

Coraz częściej jestem pytana o to, co z tym Chrome’em – jakich web aplikacji i rozszerzeń używam, czy faktycznie Chrome zastępuje mi już wiele natywnych aplikacji i czy w Chrome Web Store faktycznie można znaleźć coś ciekawego i przydatnego. Tak, można – mit o tym, że Chrome Web Store jest tylko zbiorowiskiem skrótów do web aplikacji ma w sobie dużo prawdy, jednak warto zadać inne pytanie – czy jest gdzieś w sieci inna strona agregująca najciekawsze aplikacje przeglądarkowe z łatwą formą wyszukiwania, opisami i ocenami? No… nie ma.

Dużą zaletą takich rozwiązań jest synchronizacja z kontem Google’a – natywne systemy jeszcze nie oferują takich rozwiązań, jedynie Centrum Oprogramowania Ubuntu wprowadziło takie rozwiązania, ale na razie w wersji beta. Pomyślałam więc, że z racji zamiłowania do grzebania w Chrome Web Store podzielę się kilkoma ciekawymi znaleziskami, których z powodzeniem używam codziennie, które są w stanie zastąpić rozwiązania offline’owe i zwiększają możliwości przeglądarki.

Jednym z moich ulubionych rozszerzeń jest prosty dodatek Mail Checker Minus. Jest z pozoru podobny do oficjalnego Mail Checkera do Gmaila od Google, jednak jego funkcjonalność jest większa – oprócz wyświetlania powiadomień na pasku, ma też opcję wyświetlania “wyskakujących” powiadomień w prawym dolnym roku z podglądem tematu oraz treści, które po kliknięciu otwierają nową kartę z wiadomością. Natomiast po kliknięciu ikony rozszerzenia na pasku dostajemy listę podglądu nieprzeczytanych e-maili razem z opcjami podstawowego zarządzania. Przydatnym dodatkiem jest też możliwość tworzenia z tego poziomu nowych wiadomości lub wiadomości z linkiem do aktualnie otwartej karty.

Dla fanów programów pocztowych takie rozwiązanie nie jest pewnie wystarczające, jednak dla osób, którym wystarcza przeglądarkowa wersja Gmaila Mail Checker Minus jest ciekawym rozszerzeniem funkcji Gmaila.

Jedną z cięższych do przeniesienia do chmury dziedzin była muzyka – jej jakość na YouTube pozostawia sporo do życzenia, a z racji nieobecności w Polsce żadnego pełnoprawnego serwisu chmurowego trzeba radzić sobie inaczej. Na szczęście choć Google Music teoretycznie nie jest dostępne w Polsce, to Google zostawiło możliwość wrzucania swojej muzyki do chmury. Wystarczy raz wrzucić swoją kolekcję, by mieć do nie dostęp z każdego miejsca – i w tym miejscu przydaje się rozszerzenie Music Plus for Google Music, które daje prosty panel sterowania ścieżkami z możliwością wyszukiwania albumów i artystów. Ma też możliwość wyświetlania powiadomień, z poziomu których można pominąć czy spauzować utwór i posiada funkcję scrobblowania tagów do last.fm oraz prostą obsługę skrótów klawiszowych.

Screen Capture (od Google) lub Awesome Screenshot – to rozszerzenia do tworzenia zrzutów ekranu lub stron czy ich części. Oba działają całkiem sprawnie, jednak Awesome Screenshoot ma możliwość prostej edycji, lepszego “blurrowania” czy wrzucania do chmury, podczas dgy Screen Capture działa praktycznie jedynie z Picasą. Dzięki takim rozwiązaniom z łatwością można pominąć zapisywanie zrzutu na dysku i od razu można przesyłać je znaomym czy współpracownikom.

Aviary.com dostarcza mnóstwa narzędzi do edycji grafiki i dźwięku. Od prostych, poprawiających lekko wygląd i dodających efekty narzędzi po całkiem spory edytor obsługujący warstwy itp. Do codziennego użytkowania wystarczy Aviary Markup, bardzie rozbudowane grafiki obsłuży Aviary Image Editor. Co ważne obsługują one grafiki z plików URL, więc odpada też potrzeba ściągania czegokolwiek na dysk.

World Time Buddy to mała i prosta aplikacja, która w przejrzysty sposób pokazuje godziny w różnych strefach czasowych naraz.

Session Manager to zręczny dodatek do zapisywania aktualnie otwartych kart. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki dostajemy możliwość powrotu do jednej z sesji z przeszłości, możemy też używać go do otwierania różnych, stałych zestawów tematycznych kart w osobnych oknach.

Turn Off The Lights za to to rozszerzenie, które wyciemnia stronę przy oglądaniu niepełnoekranowego wideo. Przydatne przy bardzo dużych monitorach, jednoczesnym oglądaniu i robieniu czegoś innego i w podobnych sytuacjach.

Paginacja stron to plaga dzisiejszej sieci – często jeden artykuł potrafi być podzielony nawet na kilkanaście podstron, wszystko oczywiście po to, by nabijać odsłony w statystykach. Dla internautów za to skutkuje to częstą irytacją – i tutaj przyda się AutoPagerize, który automatycznie przenosi kolejne paginowane strony na jedną. Działa te.ż na przykład w wynikach wyszukiwania w Google

Cloud Save służy do zapisywania stron czy plików w chmurze. Obsługuje wszystkie najpopularniejsze serwisy chmurowe, w tym Google Docs, Amazon, DropBoksa, Min.us, SkyDrive, Box.net czy SugarSync.

Rozszerzeniem przydatnym dla osób korzystających z sieci społecznościowych jest AddThis – obsługuje dzielenie się stronami na Twitterze, Facebooku czy polskim Wykopie, posiada też możliwość wysłania e-maila z linkiem do strony. Dostępne jest paska rozszerzeń jak i z menu kontekstowego pod prawym klawiszem.

Na uwagę zasługuje Just Beam It – to web aplikacja, dzięki której można w banalny sposob przesyłać komuś pliki bez konieczności wrzucania ich na serwery. Wystarczy otworzyć kartę, przeciągnąć plik, skopiować link i wysłać go drugiej osobie (osobom). Plik zozstanie przesłany bezpośrednio z dysku na dysk, a jedyny wymóg to niezamykanie w tym czasie karty. Status przesyłania pokazuje procentowo aktualny stan. Proste, ale przydatne.

Rozszerzeń i web aplikacji przydatnych w codziennym użytkowaniu jest oczywiście więcej i warto od czasu do czasu pogrzebać w Chrome Web Store. Trzeba jednak zachować ostrożność, bo niektóre z nich są czasem bardzo zasoboże, a czasem potrafią “wywalić” całą przeglądarkę.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA