Tech

Jonathan Ive, główny projektant Apple, z brytyjskim tytułem szlacheckim

Od teraz Jonathan Ive, osoba odpowiedzialna za projekt niemal wszystkich obecnych produktów oznaczonych logotypem Apple, jest Rycerzem Komandorem orderu.

Dwa razy do roku królowa brytyjska Elżbieta dokonuje odznaczeń, w tym raz z okazji nowego roku. Tym razem tytułu doczekał się człowiek, dzięki któremu produkty Apple wyglądają tak jak wyglądają. Sir Jony Ive (sir – bo tak powinno się teraz do niego zwracać), jest odpowiedzialny za zaprojektowanie między innymi iMaca, MacBooka, MacBooka Air, iPhone’a czy iPada. Z firmą związany jest od niemal 20 lat, po powrocie Jobsa do Apple w połowie lat dziewięćdziesiątych został mianowany głównym projektantem, to stanowisko piastuje do dziś.

Nie jest to pierwsze odznaczenie Ive’a. W 2005 roku królowa nadała mu tytuł Komandora orderu (CBE), w tym roku otrzymał bardziej prestiżowy tytuł Rycerza Komandora orderu (KBE). Został mu on nadany za zasługi w dziedzinie projektowania przemysłowego i przedsiębiorczość.

Ive jest anglikiem, urodził się w Londynie, od 20 lat związany jest z kalifornijską firmą, mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci w San Francisco. W biografii Jobsa Ive przedstawiany jest jako bratnia dusza Jobsa, osoba, której Jobs ufał. Jony Ive wystąpił z przemówieniem w Cupertino po śmierci szefa Apple, wspominał go jako przyjaciela. Z drugiej strony główny projektant Apple skarżył się również, że denerwowało go gdy Steve Jobs przypisywał sobie zasługi zespołu projektowego.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst