REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy Sony potrafi jeszcze robić telewizory? Test Sony EX720

17.12.2011
16:15
Czy Sony potrafi jeszcze robić telewizory? Test Sony EX720
REKLAMA
REKLAMA

Polska Manta próbuje nakłonić konsumentów do kupowania nieznanych i praktycznie niesprawdzonych modeli oferujących dość dyskusyjną jakość. Natomiast ku mojemu własnemu zdziwieniu znany światowy producent  Sony oferuje bardzo dobry model telewizora w przyzwoitej cenie.

Sony swoją przygodę z telewizorami zaczęł kilkadziesiąt lat temu. Produkty z starej kineskopowej serii Trinitron czy aktualnej linii Bravia od zawsze były uważane za jedne z najlepszych na rynku. Japoński producent przez lata sobie wyrobił renomę marki światowej. Choć dziś firma boryka się z wieloma problemami, nadal stara się zachować klasę.

Do testów modelu EX720 podchodziłem lekko sceptycznie. W końcu w przeciwieństwie do swoich starszych braci z serii NX i HX nie posiada szyby z Gorilla Glass czy możliwości postawienia na designerskiej podstawce. Jednak uruchomienie ekranu pozwoliło diametralnie zmienić zdanie.

Szczerze nie oczekiwałem by telewizor kosztujący około 2800 złotych za model 40 calowy mógł oferować tak dobry obraz. Kolory są nasycone, ostre i żywe. To oczywiście domena technologii podświetlania LED. Odpowiednie ustawienia pozwalają by kolory stały się jak najbardziej naturalne. Wszystko zależy od gustów, lecz to co prezentuje Sony moim zdaniem jest znacznie ciekawsze niż kolory znane z telewizorów plazmowych, choć co prawda czerń mogłaby być trochę lepsza.

Oczywiście obraz nie jest bez wad. Tradycyjnie przy krawędziowym podświetlaniu występują problemy. Tutaj na szczęście plamy pojawiają się tylko w dwóch dolnych bokach. Na 40” nie jest to wielki mankament, nie wiem niestety jak sprawa wygląda przy 46” oraz 55”. Tylko strefowe podświetlanie pozwala na znaczne wyeliminowanie tego problemu, ale to jest dostępne w wyższych modelach.

 

Nie mogło zabraknąć oczywiście 3D. W przypadku Sony mamy do czynienia z okularami aktywnymi. Podczas testów do dyspozycji miałem jedynie kanał NShow3D i tam na materiałach bardzo widoczny był efekt cross-talk, którego nie było w przypadku testowanych modeli od LG czy Samsunga. Jednak były one z wyższych półek cenowych.

 

Testowanemu modelowi Sony nie można nic zarzucić jeśli chodzi o design czy dźwięk. Audio jest takie jak w telewizorze – bez rewelacji, ale tragedii również nie ma. Telewizor swoim wyglądem prezentuje się bardzo klasycznie, bez zbędnych dodatków i to jest zdecydowanie na plus. Bardzo miłym dodatkiem jest wygląd pilota. Wszystkie funkcje są odpowiednio rozmieszczone, a całkiem przemyślanym gadżetem jest duży przycisk włączania/wyłączania telewizora. Sprytne; takie drobiazgi się chwali.

Inny gadżet to opcja również dostępna z pilota. Telewizory firmy Sony posiadają funkcję TrackID działającą podobnie jak komórkowy Shzzam. Oglądając reklamę czy program telewizyjny możemy wyszukać nazwę oraz wykonawcę muzyki będącej w tle. Mała rzecz a cieszy.

Telewizor nie posiada wbudowanego Wi-Fi = oczywiście można zakupić dodatkowy adapter. Do dyspozycji mamy popularne serwisy VOD jak TVN Player czy Ipla, YouTube i kilkadziesiąt innych serwisów o różnej tematyce, np. modowy Style.com. Znajdziemy również widgety Facebook i Twittera pozwalające na pisanie i przeglądanie tych serwisów podczas oglądania telewizji, podobnie jak ma to miejsce w telewizorach Samsunga z opcją Social TV.

Samo menu telewizora jest bardzo przejrzyste, a przede wszystkim wyjątkowo płynne, tak jak powinno być w każdym takim urządzeniu. Na każdym kroku mamy dostęp do e-instrukcji która dokładnie opisuje każdy szczegół.

Wśród ciekawych opcji znajdziemy możliwość nagrywania telewizji na dysk. Poza modelem EX720 firma oferuje jeszcze model EX725 który posiada tuner telewizji satelitarnej, wspierany przez Polskich operatorów. To pozwala na pozbycie się zbędnych pudełek. Zresztą podobnie jest w różnych modelach innych producentów. W tym roku tuner satelitarny i Personal Video Recorder stało się praktycznie standardem.

W przeciwieństwie do modeli od pozostałych producentów telewizor Sony słabo sobie radzi z odtwarzaniem multimediów po złączu USB. Większość moich dysków nie mógł odczytać, natomiast jeśli już je odczytuje to brakuje wsparcia dla plików .mkv. Dla wielu osób może to być sporym ograniczeniem.

Sony EX720 mie jest najlepszym telewizor na rynku, jednak lekcja stosunku ceny do jakości została odrobiona wzorowo. Testowany model zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Za przyzwoite pieniądze można otrzymać telewizor wciąż cenionej marki Sony, oferujący ładny obraz i bogatą ilość funkcji. Bardzo chciałbym przekonać się, jak w dłuższym okresie spędzają się starsi bracia.

Porównując ten model z słowami prezesa firmy Manta – owszem, za model ten dopłacamy 1/3 ceny (42 cale Manta to ok 1800 PLN), jednak otrzymujemy podświetlanie LEDowe i sporo funkcji multimedialnych. Nie wspomiając o takich wartościach jak 5 letnia gwarancja czy sama marka. 

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA