Tech

BZWBK24 Mobile - świetne ostre wejście na telefony

Kiedy kilka miesięcy temu po wielu latach likwidowałem swoje konto w BZWBK nie sądziłem, że wystarczy kilka tygodni i w ręku będę miał całkiem przyzwoity bank. Dla mnie bankowość mobilna to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim podstawowy kanał dostępu do banku.  Mimo, że obecnie mam konto w banku Raiffeisen i do ich aplikacji będę się odnosił, to produkt Banku Zachodniego WBK może mnie skłonić do ponownego podpisania umowy i założenia rachunku. Co ciekawe dla obu tych przedsiębiorstw finansowych aplikację robiła ta sama firma – eLeader. Nie licząc książeczki oszczędnościowej, moim pierwszy bankiem jeszcze jako WBK był BZWBK. Bardzo długo byłem z nim związany. Niestety kilka lat temu przegrał z mBankiem pod względem dostępu do internetu i cen usług. Mimo wszystko konto z sentymentu trzymałem – na wszelki wypadek. Po kilkudniowej zabawie aplikacją na kilku telefonach wiem, że zrobiłem błąd i BZWBK to bank, w którym mobilność jest bardzo poważnie potraktowana.

Aplikacja mobilna, tj. program BZWBK24 Mobile dostępny jest na popularnych platformach, czyli: Android, Symbian, iOS, Windows Phone (6.5) oraz BlackBerry. Z racji dostępności sprzętu uruchomiłem ją na wszystkich możliwych urządzeniach w moim domu, z wyjątkiem BlackBerry, ale o tym później. Aplikacja na wszystkich platformach działa płynnie i przede wszystkim bardzo stabilnie. Poza tym cieszy oko płynnymi animacjami. Dla osób, które tak jak ja nie mają konta w banku przygotowana została wersja Demo. Po uruchomieniu programu możemy się zalogować lub skorzystać z demonstracji. Logowanie jest identyczne jak w serwisie WWW czyli podajemy nasz NIK (number identyfikacyjny klienta) oraz wybrane znaki hasła. Tylko na Symbianie miałem problem z poprawnym wprowadzeniem hasła. Na innych telefonach rozwiązane to jest bardzo dobrze. Wynika to ze specyfiki systemu Nokii, który nie umożliwia wpisywanie znaków bezpośrednio w interfejsie aplikacji i uruchamia pełnoekranowy edytor tekstu.

Dzięki opcji Demo bez problemu przeklikamy cały interfejs użytkownika, wykonamy fikcyjny przelew, czy poszukamy zagubionego przelewu. Właśnie szybka wyszukiwarka dostępna w oknie historii to jeden z kluczowych elementów systemu. Jeśli nieraz zdarzyło wam się szukać  jednego przelewu z pośród kilkudziesięciu innych to właśnie aplikacja BZWBK jest dla was. Wyobraźcie sobie, że jedynym parametrem jaki znacie to adres właściciela rachunku, na który był wykonany przelew. Wystarczy zacząć  wpisywać w oknie wyszukiwarki pierwsze litery ulicy, czy miejscowości, a lista automatycznie zacznie się zawężać. Dla mnie to jest tzw. killer ficzer tej aplikacji.

BZWBK24 w telefonie oferuje nie tylko podgląd stanu konta do wszystkich naszych rachunków, ale również wykonywanie zdefiniowanych przelewów. Dostęp do historii czyli funkcjonalności, z której pewnie większość klientów korzysta jest również  prosty i intuicyjny.

Bardzo dobrym pomysłem banku jest zmiana sposobu wyświetlania menu głównego. Dla mnie widok siatki pozostanie na długo opcją domyślną. Ikonki są duże, czytelne i łatwo dostępne, a właśnie o to chodzi w bankowości mobilnej.

Aplikacja umożliwia bardzo dużo przejść głębiej co powoduje, że chwilami nie pamiętałem co chciałem zrobić. Wynika to z różnorodności produktów i funkcjonalności dostępnych z poziomu programu. Fajną i przydatną funkcją są kursy walut. W wersji demo (z racji pracy offline) dane były oczywiście nieaktualne. W telefonie właśnie z tej funkcji bankowej chętnie korzystam.

Dla osób, które aktywnie korzystają z kart kredytowych istnieje też możliwość jej kontroli. Na Androidzie wystarczy przytrzymać palec na danej karcie, żeby zobaczyć aktualne zadłużenie i szybko je spłacić.

Jeśli mamy zdefiniowane przelewy to w bardzo szybki sposób możemy zobaczyć ich stan (czy są już opłacone) i ew. z poziomu telefonu łatwo je anulować.

Na Symbianie możemy wybrać punkt dostępu, z którego chcemy korzystać. Zapewne podobnie jest w programie na BlackBerry, bo tak właśnie zachowuje się bankowość  konkurencji. Niestety aplikacja nie działa na moim BlackBerry 9900. Natomiast aplikacja Raiffeisen działa na tym telefonie bez żadnych problemów. Ważne, żeby BZWBK posprzątał w Android Market. W tej chwili szukając aplikacji znalazłem 5 z czego jedna wygląda jak klasyczny wyłudzacz haseł (WBK Droid). Oficjalna aplikacja banku jest na końcu listy. Wielu użytkowników narzeka na brak dowolnych przelewów, ale tak naprawdę mało kto z nas na co dzień takie operacje wykonuje.

W mojej ocenie nie tylko aplikacja jest warta zainstalowania, ale przede wszystkim aktywnego z niej korzystania. Nie zachęcam Was do zakładania konta w BZWBK, ale kiedy ściągnięcie ich mobilny program i go polubicie na pewno sami rozważycie utworzenie rachunku w tym banku. Bankowość mobilna powoli staje się wymogiem dla każdego współczesnego banku. Bank Zachodni WBK zrobił to najlepiej jak mógł.

Aplikacje są dostępne w sklepach:

Wersja dla Windows Phone 6.0 i 6.5 jest do pobrania ze strony banku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst