REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Przepis na prawdziwe kino w domu

18.05.2011
11:15
REKLAMA
REKLAMA

Projektor to urządzenie, które większości kojarzy z konferencjami czy nudnymi wykładami. Wciąż mało osób zauważa, że urządzenie to ma wiele do zaoferowania w domowym zaciszu. Przede wszystkim koszty projektorów są dziś relatywnie niewielkie: HD ready dostaniemy poniżej dwóch tysięcy złoty, a powyżej trzech tysięcy – projektor nadający się  do  bardzo dobrego kina domowego, oferujący rozdzielczość FullHD.  Na ogół projektory nie są głośne, a ich rozmiary nie są zbyt duże.  Dzięki temu są całkiem mobilne.

Problemem może ekran – można użyć białej lub jasnej ściany, wymalować ekran, zamontować na stałe wysuwany ekran (elektryczny) lub po prostu zakupić ekran wolnostojący. Te ostatnie są najmniej wygodne, ograniczają stanowczo wielkość obrazu i każdorazowo trzeba regulować korekcje równoległoboku.

Projektor, w przeciwieństwie do telewizora, na ogół jest tylko monitorem, dlatego też potrzebny jest zewnętrzny tuner lub też po prostu dekoder, odtwarzacz multimediów, blu-ray player czy Home Theater PC.

Po co to wszystko? Dla wrażeń, jakich można  doświadczyć, a których nie uzyska się oglądając film na jakimkolwiek telewizorze. Na projektorze, poza filmami, nieźle wypadają gry konsolowe, wystarczy sobie wyobrazić Guitar Hero, czy zabawę z Kinectem na 100-calowym ekranie.

Dzisiejsze  projektory są malutkie. Można je nawet zabrać wraz z laptopem w podróż, a takie projektory jak Pico pozwalają uzyskać ekran o 50″  przekątnej wprost z komórki czy iPoda Touch. Oferowana przez nie jakość  obrazu nie jest może już tak dobra jak w przypadku projektorów standardowych, ale na wakacyjny wyjazd i minikino samochodowe jest w sam raz.

Rynek projektorów jest zdecydowanie skromny, w elektromarketach można znaleźć tylko parę modeli, często niezbyt nadających się do kina domowego.  Więcej jest oczywiście w sieci oraz sklepach specjalistycznych, jednak ceny w nich są często dużo mniej atrakcyjne. Plusem sklepów z kinem domowym jest możliwość szczegółowych testów i porównań w warunkach referencyjnych.

Gdy już zdecydujemy się na zakup projektora, to na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim jasność i żywotność lampy oraz długość gwarancji na nią. Czas eksploatacji lampy jest ważny, gdyż koszt jej wymiany jest znaczący, na ogół ponad 600zł. Warto także zwrócić uwagę na  głośność. Co prawda przy większości scen nawet projektor z głośnością na poziomie 30 decybeli nie jest słyszalny, to jednak przy  cichych scenach, może stać się denerwujący.

Rodzaje wyjść są podobne jak w telewizorze, w zależności od potrzeb każdy znajdzie to, czego potrzebuje. HDMI jest już dziś wszechobecnym standardem, jednak w modelach adresowanych zarówno do domu, jak i biura, może pojawić się jedynie DVI, wiec będziemy zmuszeni korzystać z przejściówek czy kabli HDMI-DVI.

Jeśli stoicie przed wyborem telewizora do dużego pokoju, koniecznie zastanówcie się nad tym rozwiązaniem. Dla filmożerców jest to zdecydowanie najlepszy wybór.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA