REKLAMA

Jak się ma Windows 7 do urządzeń iOS Apple'a

27.04.2011 14.48
Jak się ma Windows 7 do urządzeń iOS Apple’a
REKLAMA
REKLAMA

Era post-PC erą post-PC, ale trzeba oddać erze PC należny hołd – w ciągu 18 miesięcy od wprowadzenia na rynek Windows 7 sprzedał się w 350 mln sztuk. Gigantyczna sprzedaż, która zawstydza erę post-PC i jej głównych graczy: iPhone’y, iPody i iPady – w czasie gdy Microsoft windował sobie sprzedaż Windowsa 7 do niebotycznych 350 mln, urządzeń iOS sprzedało się ‚zaledwie’ 150 mln sztuk.

PRowa siła Microsoftu jest dziś dużo słabsza niż kiedyś, więc informacja o tym, że Windows 7 jest najszybciej sprzedającym się OS w historii rynku PC przeszła co nieco bez echa (a przynajmniej z dużo cichszym echem choćby od dzisiejszej przełomowej informacji, o tym, że biały iPhone 4 od jutra w sklepach). Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej tymże 350 mln sztukom Windowsów 7 po 18 miesiącach od premiery, by osadzić tę informację w odpowiednim kontekście.

Todd Bishop z serwisu GeekWire poczynił bardzo ciekawe matematyczne konfiguracje, które pozwolą zrozumieć, że Windows 7 rzeczywiście jest najszybciej sprzedającym się systemem operacyjnym w historii. Oto jak doszedł do tej konkluzji:

Według Gartnera w ciągu tych 18 miesięcy, które zajęło Windowsowi 7 osiągnięcie 350 mln sprzedanych licencji, sprzedało się 523 mln sztuk komputerów PC. Według IDC ta liczba była o 5 mln mniejsza i wynosiła 517 mln. Jeśli uśrednimy te dane, to okazuje się, że Windows 7 zainstalowany był na 67% wszystkich komputerów sprzedanych w tym czasie.

No, a jak w takim razie w takim ujęciu przedstawiała się sprzedaż Visty? – rodzi się naturalne pytanie. Zrodziło się ono też w głowie Todda Bishopa, który policzył, że Windows Vista zainstalowany był na 44% wszystkich komputerów PC, które sprzedały się w ciągu 18 miesięcy od wydania tej wersji Windowsa. Skąd to wiadomo? Ano z tego, że Vista sprzedała się w 180 mln licencji w ciągu 1,5 roku od wprowadzenia, a w tym czasie komputerów sprzedało się pomiędzy 398 mln (według IDC) a 416 mln (według Gartnera).

No, a co z legendarnym i wiecznie żywym Windowsem XP? Tylko 54% wszystkich komputerów PC sprzedanych w pierwszych 18 miesiącach od premiery. A sprzedało się ich pomiędzy 241,4 mln sztuk (IDC) a 244 mln (Gartner).

Dobra – wielkie gratki dla Windowsa 7. Jest królem systemów operacyjnych na świecie i żaden iOS mu na razie nie zagraża. Ale żeby nie było tak dobrze Microsoftowi…, to jeśli wrzucić mobilne systemy operacyjne do jednego worka z systemami operacyjnymi, to z 95% udziału w rynku Windows – głównie na rzecz Androida – spadł gdzieś do 50%.

No i co?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA