REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy wiesz ile emitujesz dwutlenku węgla do atmosfery wysyłając e-maila?

13.04.2011
15:02
REKLAMA
REKLAMA

Ja nie wiedziałem, ale od czego mamy firmy… – GE we współpracy z Davidem McCandlessem (kimkolwiek pan o przemiłym dla ucha nazwisku jest) przygotował wyjątkową wizualizację (<= to wyrażenie emfatyczne zaczerpnięte z przesłanej do nas informacji prasowej), dzięki której można sprawdzić ile na co dzień generujemy dwutlenku węgla – od e-maila do przygotowania hamburgera czy oglądanie telewizji.

I tak, na przykład minuta rozmowy przez telefon komórkowy to 57g CO2 w atmosferze, a wysłanie e-maila z dużym załącznikiem to 50g. Wychodzi na to, że wykonując tylko te dwie czynności wyemitowałem do atmosfery jakiś 1kg CO2: z 10 minut rozmów przez telefon plus co najmniej z 50 maili wysłanych (a odebranych ze 100).

Wizualizacja dostępna jest na stronie http://visualization.geblogs.com/visualization/co2/ – można z niej skorzystać za pomocą dowolnej przeglądarki, lub pobrać na swój komputer jako małą aplikację.

Interaktywna plansza pokazuje zestawienie kilkunastu przedmiotów bądź czynności, które pogrupowane są w odpowiednie kategorie: odpowiadające ilości emisji CO2 (od 1 kg. do milionów ton) bądź danej dziedzinie (np. sprzęt elektroniczny, jedzenie i napoje, transport). Klikając na dany rysunek dowiadujemy się ile CO2 produkowanego jest podczas danej czynności.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA