REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Po co Intel przejął McAfee

23.08.2010
9:15
REKLAMA
REKLAMA

Z cenę 7,86 miliarda dolarów Intel, światowy lider w produkcji procesorów i kart graficznych przejął firmę McAfee. Zarząd McAfee, spółki która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania antywirusowego sprzedał większość swoich akcji za cenę 48 dolarów za sztukę. Tym samym Intel stał się większościowym posiadaczem udziałów firmy. Przejęcie McAfee przez Intela nie oznacza bynajmniej koniec jej działalności. Wręcz przeciwnie. Współpraca z Intelem pozwoli McAfee skuteczniej i szybciej opracowywać nowe technologie zabezpieczające komputery przez złośliwym oprogramowaniem.

Przejęcie McAfee przez Intela jest największą inwestycją od 1999 roku, kiedy to producent  półprzewodników wykupił za cenę 2,2 miliarda dolarów Level One Communications. Przejęcie lidera w produkcji oprogramowania antywirusowego daje Intelowi przewagę nad konkurencją, dzięki której spółka z Santa Clara w Kalifornii może liczyć na lepszą ochronę systemów swoich klientów. Drogą ku temu są plany wbudowania systemów zabezpieczających w przyszłe modele procesorów. Wydanie prawie ośmiu miliardów dolarów na zakup McAfee było niemal dla wszystkich sporym zaskoczeniem. Mimo, że obie firmy zaliczają się do spółek najnowszych technologii to działają one na zupełnie innych obszarach rynku. Rewolucyjny pomysł spotkał się jednak z dużą rezerwą ze strony inwestorów, którzy chłodno oceniają zawartą transakcję. W ubiegły czwartek akcje Intela straciły ponad 3,5% swojej wartości.

Innym powodem przejęcia McAfee jest prawdopodobna chęć wejścia Intela na rynek procesorów, które będą sterować telefonami komórkowymi i innymi mniejszymi urządzeniami mobilnymi. Na uwagę zasługuje fakt, że w chwili obecnej Intel praktycznie nie istnieje na tym polu rynku, ustępując pola takim firmom jak Qualcom itp. Włączenie rozwiązań zabezpieczających bezpośrednio do produktów Intela według specjalistów pozwoli na wydłużenie pracy na baterii urządzeń, oraz zwiększy energooszczędność samych procesorów. Również samo oprogramowanie antywirusowe może działać o wiele szybciej i wydajniej pracując bezpośrednio w układzie scalonym z pominięciem innych programów i układów urządzenia.

Przejęcie McAfee ma także pomóc Intelowi na osiągnięcie wyższej marży zysku, która jak szacują analitycy ma wynieść w tym roku 67% marzy handlowej brutto. W raz z rozwojem procesorów i ich obecności w coraz większej ilości urządzeń, które nas otaczają, szczególnie ważną kwestią staje się sprawa bezpieczeństwa. W dobie powszechnego dostępu do internetu coraz więcej urządzeń takich jak np. telewizory, czy domowe centra rozrywki posiadają lub posiadać będą stały dostęp do globalnej sieci. Podobnie jak rozwój komputerów i procesorów, tak zagrożenie wirusami i innych złośliwym oprogramowaniem stale będzie się zwiększać i przybierać na sile. Posiadanie w swojej ofercie zintegrowanego rozwiązania antywirusowego dawać będzie Intelowi strategiczną przewagę. W komunikacie prasowym wydanym przez dwie strony możemy przeczytać:

?To przejęcie wskazuje na fundamentalne znaczenie bezpieczeństwa informatycznego w dzisiejszym świecie oraz wagę, jaką firma Intel przywiązuje do bezpieczeństwa – obok wydajności, zużycia energii i komunikacji. Dotychczasowe podejście do spraw bezpieczeństwa nie w pełni bowiem umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa miliardom nowych urządzeń podłączanych do Internetu: telefonów komórkowych, urządzeń bezprzewodowych, telewizorów, samochodów, urządzeń medycznych, bankomatów itp., zwłaszcza w sytuacji lawinowego wzrostu zagrożeń internetowych.?

Jedno z największych przejęć w ciągu kilku ostatnich lat może poważnie zaszkodzić głównemu konkurentowi McAfee, firmie Symantec. Symantec uznawany jest za największą firmę specjalizującą się w dostarczaniu płatnych rozwiązań antywirusowych klientom indywidualnym i korporacjom. Spółka z siedzibą w Mounatin View może wkrótce stać się także celem zakupu przez większe firmy technologiczne. Pomimo spadku cen akcji Intela, zamieszania wynikającego z przeprowadzonego śledztwa przez amerykański urząd antymonopolowy, klimat wokół przejęcia najwyraźniej jest bardzo pozytywny.  Dyrektor generalny McAfee Dave DeWalt nazwał przejęcie ?niezwykle ekscytującym?, sugerując, że czeka nas poważna zmiana w dziedzinie bezpieczeństwa IT. Ostatnie przejęcie Intela może znacząco wpłynąć na przyszły obraz sprzedaży oprogramowania antywirusowego. Mimo, że w chwili obecnej nie widać dużego problemu, bowiem rozwiązania antywirusowe postrzegane są jako programy instalowane na komputerach to w przyszłości obraz ten może ulec diametralnej zmianie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA