REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ważne zmiany na rynku mobilnych OS i przeglądarek w czerwcu 2010

01.07.2010
15:55
REKLAMA
REKLAMA

Net Applications upublicznił swoje czerwcowe analizy podziału rynków systemów operacyjnych, mobilnych systemów operacyjnych, przeglądarek i wyszukiwarek. Na uwagę zasługuje zmniejszający się dystans pomiędzy Java ME a iPhone’m na rynku mobilnych systemów operacyjnych, których dzieli już tylko 7 punktów procentowych.

W ciągu ostatniego miesiąca udziały iPhone’a wzrosły o prawie 3 punkty procentowe, z 30,3 do 32,8% w czerwcu. Android pokazał jednopunktowy wzrost – z 5,3% na 6,2%

Bardzo ciekawy fenomen można zaobserwować na wykresie przedstawiającym iPada, Androida i iPoda touch w sieci. W czerwcu iPad wygenerował więcej ruchu w sieci niż? smartfony z Androidem i iPod touch. Zważywszy na to, że na rynku jest dużo więcej urządzeń z Androidem niż iPadów, to poniższy wykres podkreśla jedno – iPad jest urządzeniem, którego używa się do surfowania w sieci dużo częściej niż smartfony i odtwarzacze mulitmedialne. Potwierdzają to obserwacje naszego rodzimego rynku, gdzie iPada – przypomnijmy – wciąż nie ma w oficjalnym obiegu.

Z czerwcowych raportów Net Applications na uwagę zasługuje również fakt powstrzymania spadku udziałów przez Internet Explorer. Po 10 miesiącach nieprzerwanych spadków udział IE wzrósł z 59,75% w maju do 60,32% w czerwcu. To zapewne wynik świetnie sprzedającego się (ponoć) Windowsa 7.

Na dane Net Applications trzeba patrzeć nieco z przymrużeniem oka, gdyż firma ta prowadzi badania w oparciu o 160 mln wizyt klientów firmy, które uznawane są za reprezentatywne dla całego rynku. Trudno uznać te badania za bezsprzecznie wiarygodne, ale ich systematyczna analiza pozwala na obserwację zjawisk mających miejsce na rynku systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych. Zresztą na ostatniej konferencji Apple’a Steve Jobs posiłkował się danymi Net Applications, czym zdecydowanie je uwiarygodnił.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA