REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jailbreak jest legalny

26.07.2010
20:51
REKLAMA
REKLAMA

Ta decyzja zmienia nieco optykę rynku mobilnego – amerykańska instytucja Library of Congresss, która nadzoruje Urząd ds. Prawa Własności uznała właśnie „jailbreak”, czyli łamanie zabezpieczeń oprogramowania fabrycznego smartfonów w celu instalacji dodatkowych aplikacji za? legalny.

To jedna z kilku zmian w prawie, które zabraniało użytkownikom elektronicznego sprzętu obchodzenia zabezpieczeń technicznych nakładanych przez producentów w celu niedopuszczenia do nieautoryzowanego użycia. Oprócz „jailbreaku” użytkownicy telefonów w Stanach Zjednoczonych będą mogli legalnie łamać zabezpieczenia sieci mobilnych w celu zmiany dostawcy usług. To dwie najważniejsze przegłosowane zmiany z sześciu, które Library of Congress przeforsował.

Aby jednak dokładnie nakreślić nową sytuację, należy wspomnieć, że? nowe prawo nie zabrania Apple’owi i innym producentom smartfonów aktualizowania oprogramowania fabrycznego w celu? złamania możliwości „jailbreaku”, jak również nierespektowania gwarancji jeśli użytkownicy „zjailbreakują” swoje telefony.

Wychodzi więc na to, że jedyna zmiana to taka, że „jailbreak” jest teraz legalny, a użytkownicy, którzy go wykonują działają w ramach prawa. Gra w kotka i myszkę pomiędzy Apple’m będzie trwać dalej. Mamy jednak odpowiedź w niekończącej się dyskusji, czy jailbreak jest legalny czy nie. Jest, tyle że? kogo to w zasadzie dziś obchodzi…

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA