REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dowód na koniec ery peceta

06.07.2010
9:29
REKLAMA
REKLAMA

Ręka do góry kto wie kto to jest Mary Meeker. Nikt? To ważna postać nazywana „Królową sieci”, gdyż jej raporty zatytułowane „Internetowe trendy” od lat stanowią dowód na to jak zmienia się świat komputerów i internetu. Ta kobieta się nie myli – nie myliła się kiedy przeprowadzała IPO firmy Netscape, która zapoczątkowała internetowy boom; nie myliła się, kiedy przeprowadzała IPO firmy Google, która zmieniła internet w kopalnię łatwo dostępnej wiedzy. Trudno przypuszczać, żeby myliła się dzisiaj, kiedy dowodzi, że era peceta dobiegła końca.

Ach, i byłbym zapomniał – jest dyrektorem zarządzającym banku inwestycyjnego Morgan Stanley, jednego z najbardziej szanowanych, o ile nie najbardziej szanowanego domu analitycznego na świecie. Najnowszy raport Mary Meeker datowany na 7 czerwca 2010 r. to kopalnia danych i dowodów fenomenów, które napędzają i napędzać będą rozwój internetu i technologii w nadchodzących latach. Szczególnie ciekawe są analizy Mary Meeker dotyczące przejścia z ery peceta w erę mobilną.

Ten slajd nie może pozostawiać żadnych złudzeń – era mobilnego internetu rozwija się znacznie szybciej niż cokolwiek wcześniej, a w szczególności era desktopowogo internetu. Jak widać, ta nieprawdopodobnie szybka adopcja nowej ery dokonuje się dzięki firmie Apple, która iPhone’m i iPodem touch w ciągu 11 kwartałów osiągnęła sprzedaż prawie trzykrotnie większą niż poprzedni liderzy ery desktopowej.

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, to warto zajrzeć na kolejny slajd przedstawiający porównanie sprzedaży smartfonów oraz komputerów PC. W ciągu ostatnich lat nastąpiło znaczne przyspieszenie adopcji tych pierwszych i według Morgan Stanley smartfony wyprzedzą w liczbie sprzedawanych urządzeń pecety już w 2012 r.

Często przytacza się argument wysokich cen smartfonów, co miałoby hamować ich adopcję, szczególnie w porównaniu do tzw. ficzerfonów, czyli tanich telefonów zazwyczaj bez łatwego dostępu do mobilnego internetu. Jak widać w analizie Mary Meeker smartfony wyprzedzą w liczbie sprzedanych urządzeń swoich starszych braci już w przyszłym roku.

Najciekawiej wygląda porównanie potencjału poszczególnych er w rozwoju technologii komputerowych na wykresie Morgan Stanley. Pecety na początku lat 90 ubiegłego wieku zdobyły ok. 100 mln użytkowników. Internet desktopowy zdobył ponad 1 mld użytkowników na początku XXI wieku. Mary Meeker przewiduje, że nowa era mobilnego internetu już za kilka lat zdobędzie ponad? 10 mld urządzeń stale podłączonych do internetu. Nowa era mobilna niesie bowiem 10 razy więcej typów urządzeń niż poprzednie. Mamy: iPada, smartfony, Kindle, inne tablety, odtwarzacze MP3, PDA, GPS, mobilne wideo, urządzenia domowej rozrywki, gry oraz bezprzewodowe urządzenia domowe.

Co niesie ze sobą nowa era w dziejach komputerów? Na początku była era zasilania treścią własnego komputera (input), następnie era wyjścia komputerem w sieć (output), teraz wchodzimy w erę dzielenia się (sharing). Ten nowy rodzaj komunikacji z komputerem ma nowy interfejs użytkownika (dotyk), nowe urządzenia obsługiwane za pomocą palców, nowy typ używania urządzeń komputerowych (konsumpcja i dzielenie się) oraz nowy typ zarządzania informacjami (za pomocą mobilnego internetu).

Takie i inne niesamowicie obrazowe dowody na nieodwracalne zmiany na rynku nowych technologii do znalezienia w raporcie Mary Meeker tutaj.

Czy jest jeszcze ktoś kto wątpi w to, że 27 maja 2010 r. – kiedy Apple – lider nowej ery mobilnej – stał się najbardziej wartościową firmą technologiczną świata, symbolicznie zakończyła się era peceta?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA