REKLAMA

Nowy wymiar rozrywki z Nintendo 3DS

17.06.2010 08.30
Nowy wymiar rozrywki z Nintendo 3DS
REKLAMA
REKLAMA

W czasie wtorkowych targów E3 odbywających się w Los Angeles, Nintendo – znany producent konsol do gier o tej samej nazwie, zaprezentował produkt, który ma wielkie szanse na zrewolucjonizowanie rynku wirtualnej rozrywki.

Podczas konferencji Nintendo zaprezentował odświeżoną wersję przenośnej konsoli 3DS. Oprócz nowych, mocniejszych podzespołów, urządzenie charakteryzuje się rewolucyjnym wyświetlaczem, który potrafi wyświetlać trójwymiarowy obraz bez potrzeby zakładania specjalnych okularów 3D. Konsola Nintendo jest bezpośrednią odpowiedzią na ofertę Sony, która na tych samych targach przedstawiła nowe tytuły gier 3D oraz aktualizację oprogramowania dla PlayStation 3 zgodną z tym standardem.

Producenci elektroniki coraz śmielej wchodzą na obszar trójwymiarowego obrazu. Dynamiczny wzrost najlepiej widać na rynku gier wideo i telewizorów. Te drugie są ściśle uzależnione od Hollywoodzkich wytwórni filmowych, które są motorem napędzającym biznes trójwymiarowej rozrywki. Eksperci uważają, że wprowadzenie standardu 3D do konsol Nintendo i Sony przedłuży cykl życia produktów o kolejne pięć lat, pomijając sprzętową aktualizacje. Inżynierzy Nintendo poszli jednak o krok dalej. Można śmiało powiedzieć, że 3DS jest zupełnie nowym urządzeniem. Oprócz szybszego procesora zamontowano trzyosiowy żyroskop, dwa ekrany o wysokiej rozdzielczości i lepszym kontraście oraz trzy kamery. Dzięki nim posiadacz konsoli może nie tylko grać i oglądać filmy, ale także wykonywać trójwymiarowe zdjęcia. Dzięki zastosowaniu nowych matryc użytkownik może nie tylko grać, ale również oglądać filmy bez potrzeby zakładania specjalnych okularów (oczywiście film musi być nakręcony w trójwymiarze).

Nintendo pokłada wielkie nadzieje w swoim najnowszym urządzeniu. Przedstawiciele firmy uważają, że nowy model konsoli pozwoli zwiększyć i tak rewelacyjne statystyki sprzedaży. Nintendo DS od czasu swojego debiutu na rynku w 2004 jest najlepiej sprzedającą się konsolą w historii. W ciągu sześciu lat sprzedano łącznie ponad 128 milionów tych urządzeń. W tym samym czasie Sony wydając nową serię gier 3D, oraz oprogramowania dla PlayStation chce zachęcić obecnych i przyszłych klientów do aktualizacji sprzętu o nowe modele telewizorów i innych akcesoriów. Odmienna polityka Sony, która w przeciwieństwie do Nintendo nie skupia się na jednym produkcie sprowadza się w zasadzie to tego samego. Planem obu firm jest wprowadzenie nowego trendu na rynku elektroniki konsumenckiej. W momencie gdy filmy 3D i gry wideo dopiero raczkują, Nintendo i Sony mają doskonałą pozycją przy przyjąć pozycję lidera w kwestii dyktowania trendów i standardów w dziedzinie obrazu w trzech wymiarach.

W chwili obecnej na emocje związane z oglądaniem telewizji i graniem w najnowsze gry mogą pozwolić sobie nie liczni. Wysoka cena telewizorów i innych akcesoriów skutecznie odstrasza potencjalnych nabywców. Ten stan rzeczy powoli się zmienia, jak z każdą nową technologią wchodzącą na rynek. Na szczęście okres adaptacji nowych rozwiązań, a co za tym idzie redukcja kosztów produkcji może zostać zminimalizowana szybciej niż się wydaje. Ogromne zainteresowanie wytwórni z Hollywood, oraz czołowych producentów elektroniki może spowodować obniżenie cen do poziomu akceptowalnego przez zwykłych klientów w nie dalekiej przyszłości. Technologia 3D mimo, że jeszcze nie ma mocnej pozycji na rynku już zmieniła sposób w jaki postrzegamy wirtualną rozrywkę. Dzięki niej programiści otrzymują możliwość dostarczenia odbiorcom jeszcze większych wrażeń. Pozwalają zagłębić się w świat do złudzenia przypominający ten realny. Na coś takiego czekano wiele lat. W końcu marzenia programistów i śmiałe wizje wielu autorów opowieści since fiction stają się rzeczywistością. Dzięki takim urządzeniom jak Nintendo 3DS, Sony PlayStation i Xbox Kinect, osoby cierpiące na różne schorzenia i niepełnosprawne mogą w przyszłości otrzymać świetne narzędzie do rehabilitacji i powrotu do normalnego życia.

Z drugiej strony postępująca technologia sprawia, że stajemy się coraz leniwsi i uzależnieni od otaczających nas urządzeń. Ryzyko uzależnienia od gier, internetu i telewizji zwiększa się kilkukrotnie. Trójwymiarowe gry i programy telewizyjne to z pewnością ogromna atrakcja. Nie zapomnijmy jednak o zdrowym rozsądku. Większość wolnego czasu o ile to możliwe spędzajmy z rodziną, przyjaciółmi na świeżym powietrzu, a wirtualna rozrywka niech będzie tylko miłym uzupełnieniem czasu.

Nigdy odwrotnie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA