Tech

Newsweek - Prawo do odsłuchu

W najnowszym „Newsweeku” (nr 24/10) znajduje się mój krótki tekst pt. „Prawo do odsłuchu” w części „Peryskop”. Poniżej jego treść.

W tym tygodniu koncern Eurozet, właściciel Radia Zet, uruchamia nową w Polsce usługę sprzedaży muzyki opartej na streamingu czyli słuchaniu plików muzycznych w sieci. Usługa nazywać się będzie Niagaro i na wstępie ma oferować prawo do odsłuchu milionów piosenek pochodzących z legalnego źródła.

Użytkownicy będą mieli możliwość wyboru różnych pakietów – od droższego zapewniającego nieograniczony dostęp do nagrań w internecie przez miesiąc oraz możliwość pobrania kilkudziesięciu plików na dysk, po tańsze (kilka złotych), pozwalające na słuchanie nagrań w sieci przez tydzień, czy nawet dzień.

Streaming to nowy pomysł na biznes, który dzięki szwedzkiej firmie Spotify zaczyna odgrywać coraz większą rolę w przemyśle muzycznym. Polega on na sprzedaży prawa do odsłuchu konkretnych nagrań muzycznych w internecie bez możliwości ich poboru i zapisania na twardym dysku użytkownika. Do tej pory standardem na rynku cyfrowej muzyki był model stworzony przez Apple’a i jego serwis iTunes, który sprzedaje pliki muzyczne do ściągnięcia na komputer średnio po 90 centów za sztukę.

Zarówno iTunes, jak i Spotify nie oferują swoich usług w Polsce. Legalna sprzedaż cyfrowych plików muzycznych stanowi zaledwie kilka procent całego rynku, wartego ponad 350 mln zł rocznie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst