REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple: Android pokonał iPhone'a? Nie tak szybko

11.05.2010
21:03
REKLAMA
REKLAMA

Raport NPD, który przyniósł sensacyjne wyniki mówiące o tym, że mobilny system operacyjny Android ma już większe udziały na amerykańskim rynku od iPhone OS także na Spider’s Web wywołał gorącą dyskusję. Dzisiaj głos zabrała firma Apple (co czyni niezwykle rzadko) i ustami jednej z rzeczniczek obaliła doniesienia NPD.

Jedna z pracowniczek działu PR Apple’a – Natalie Harrison – skrytykowała raport NPD nazywając go „niezwykle ograniczonym” i nie w pełni reprezentatywnym, gdyż opartym na badaniu online jedynie 150 tys. konsumentów. To nie oddaje skali 85 mln użytkowników iPhone’a i iPoda touch na całym świecie – według przedstawicielki Apple’a. Pani Harrison zacytowała również raport tej samej firmy NPD z tygodnia wcześniej, który mówił o tym, że iPhone ma 16,1% światowego rynku smartfonów, będąc tuż za Nokią i RIM, a znacznie przed Androidem.

Warto tym samym wrócić do ostatnich wyników kwartalnych Apple’a, z których wyraźnie wynika, że wielki wzrost przychodów firmy to zasługa głównie sprzedaży iPhone’a poza Stanami Zjednoczonymi – w Azji sprzedaż smartfonu Apple’a wzrosła o 600% (rok do roku), w Japonii – 183% oraz w Europie 133%. Całościowa sprzedaż iPhone’ów wzrosła w poprzednim kwartale aż o 131% do 8,75 mld sztuk. Do tej pory Apple sprzedał ponad 50 mln iPhone’ów i ponad 35 mln sztuk iPodów touch.

Apple bardzo rzadko odpowiada medialnie na jakiekolwiek zapytania mediów, a tym bardziej komentuje bieżące raporty grup analitycznych. Ostatnia projekcja NPD, która mówiła o tym, że Android w USA ma już 28% rynku w ujęciu ilościowym wobec jedynie 21% iPhone’a musiała mocno zaboleć szefów Apple’a. Nie od dziś wiadomo, że Steve Jobs traktuje wszelkie potyczki z Google’m w bardzo emocjonalny sposób. Szczególnie ostro reagował swego czasu na decyzję Google’a o wejściu na rynek mobilnych systemów operacyjnych z Androidem. Teraz widać, że powodzenie rynkowe Androida nie jest mu obojętne?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA