REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Czemu udziały rynkowe Maka spadły skoro Apple sprzedało rekordową liczbę komputerów

REKLAMA
REKLAMA

Na pozór wydawać by się mogło, że doniesienia firm analitycznych są sprzeczne ze sobą – udziały Maka na rynku amerykańskim spadają, a przecież kwartał do kwartału Apple raportuje kolejne rekordy sprzedaży Macintoshy. Wszystko się jednak zgadza, bo to rynek PC dynamicznie wychodzi z kryzysu.

Udział rynkowy Maka spadł aż o 1 punkt procentowy – z 7,4% po czwartym kwartale kalendarzowym 2009 r. do 6,4% po pierwszym kwartale 2010 r (wg IDC). To mimo tego, że poprzedni kwartał rozliczeniowy był dla Apple’a rekordowo dobry jeśli chodzi o sprzedaż Maków – 3,36 mln sztuk (wzrost rok do roku o 30%). Gdzie więc tu logika? Otóż odpowiedzi należy szukać w innym raporcie z rynku komputerów – tym od Gartnera, który dowodzi, że rynek PC dynamicznie wychodzi z kryzysu rosnąc 27,4% rok do roku po pierwszym kwartale 2010 r. Ten bardzo wysoki wzrost dał rekordową liczbę 84,3 mln komputerów sprzedanych w okresie styczeń – marzec 2010 r.

Świetne wyniki branży PC po pierwszym kwartale uwiarygadniane są w doskonałych wynikach kwartalnych potentata na rynku procesorów – firmy Intel. Nie dość, że Intel sprzedaje aktualnie dużo więcej chipów niż rok temu (to właśnie ze względu na rekordowo wysoką liczbę sprzedanych PC), to jeszcze okazuje się, że najbardziej popularne są najnowsze i najdroższe procesory. To z kolei może oznaczać, że firmy zaczynają powoli wymieniać swoje floty komputerowe, na co branża PC czeka z utęsknieniem od lat co najmniej dwóch.

Jak pamiętamy, Maki przez długi czas były jedyną marką na rynku komputerów, która notowała zarówno dodatnią dynamikę sprzedaży, jak również wzrost udziałów. Czemu tak się działo? To dlatego, że marki luksusowe, premium, są najbardziej nieczułe na ogólny kryzys ekonomiczny, a ich rozwój zazwyczaj jest rozbieżny z dynamiką całego rynku. Tak to już jest, że Mercedesy mają własną ścieżkę rozwoju bez uwzględniania sytuacji na rynku motoryzacji. Podobnie jest z Makami, które na rynku PC funkcjonują właśnie tak, jak Mercedesy na rynku motoryzacyjnym. Klienci takich marek nie uzależniają swoich decyzji zakupowych od koniunktury rynkowej, bo.. po prostu tak czy siak mają pieniądze.

W najbliższym czasie należy się więc spodziewać dalszych spadków w udziałach Maka na rynku PC, ale również rekordowych wyników sprzedaży Maków ogłaszanych przez Apple’a. Najbliższy rekord zostanie zapewne ogłoszony już za 4 dni, bo dokładnie 20 kwietnia 2010 r. Apple przedstawi najnowsze wyniki kwartalne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA