REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Kto zarabia najwięcej na sprzedaży komputerów? Apple?

23.03.2010
21:39
REKLAMA
REKLAMA

Apple to najbardziej dochodowy producent komputerów osobistych – tak wynika z danych zgromadzonych przez Deutsche Bank i opublikowanych przez serwis BusinessInsider. Aż 35% zysku operacyjnego całej branży trafia na konta Apple’a.

Mimo, iż Apple generuje jedynie 7% obrotów całej branży, co jest mniej od HP, Della, Acera i Lenovo, to zysk operacyjny generowany przez firmę Steve’a Jobsa znacznie przewyższa wszystkich innych producentów. Drugi z kolei HP generuje jedynie 25%, a trzeci Dell niewiele ponad 21%. To chyba rozwiewa wątpliwości, czy opłaca się zamykać własny software we własnym sprzęcie.

Apple specjalizuje się w chirurgicznych cięciach na niszach rynkowych. Co z tego, że HP, Dell, Toshiba, Lenovo, czy Acer sprzedają dużo więcej komputerów ilościowo, jak rentowność ich biznesu jest znacznie niższa od Apple’a. Według Deutsche Bank operacyjne dochody producentów PC są ograniczone przez to, iż muszą płacić Microsoftowi za oprogramowanie. Na pewno można także do tego dorzucić fakt, że większość graczy na rynku PC sprzedaje głównie komputery z tzw. półki średniej (value for money), które obarczone są sporo mniejszymi marżami.

Przypomnijmy, że nie tak wcale dawno okazało się, że Apple jest także najbardziej dochodowym przedsiębiorstwem działającym na rynku smartfonów, sporo wyprzedzając Nokię. Wygląda na to, że Apple jest najbardziej rentowną firmą działającą na rynku technologii konsumenckich. Teraz widać skąd bierze się prawie 40 mld dolarów w gotówce na kontach Apple’a.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA