REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

IDC przewiduje przyszłość, więc mogę i ja

03.12.2009
13:54
REKLAMA
REKLAMA

Największa na świecie firma zajmująca się analizą rynku IDC postanowiła zabawić się we wróżkę i przewidzieć nieco przyszłości na rynku nowych technologii w 2010 r. Według IDC, w przyszłym roku będzie i iPad i prawdziwa bitwa w chmurach.

Sporo na temat Apple ma do przewidzenia IDC. Według głównego analityka IDC, Franka Gensa, do końca 2010 r. powstanie 300 tys. aplikacji na iPhone’a (czyli prawie 3 razy więcej niż teraz). Liczba aplikacji na Google Android powinna skoczyć z około 10 tys. aktualnie do 50 – 75 tys. na koniec 2010 r. – Rynek podąża za aplikacjami. To jest wiadomość dla przemysłu oprogramowania, szczególnie dla komputerów PC – mówi Gens w „New York Times”.

iPad, czyli tablet od Apple, również ma nadejść w 2010 r. Ma mieć 8 lub 10 calowy ekran; coś na wzór powiększonego iPoda touch. Będzie idealny do oglądania filmów, przeglądania sieci, grania w gry on-line, czytania książek, magazynów oraz gazet. Według Ginsa, iPad da – tu cytat – „porządnego kopa w tyłek Kindle od Amazon”.

IDC daje również szansę rozwojowi netbooków – tanich, małych komputerków w cenie pomiędzy 200 a 400 dolarów służących do e-mailingu, notatek i surfowania w sieci. W 2010 r. te komputery mają wyjść poza Windowsa, a najlepsze z nich osiągną cenę 700 dol.

2010 r. ma być rokiem znacznej popularyzacji cloud computingu. Wzmożona konkurencja pomiędzy firmami oferującymi usługi w tzw. chmurze ma dostarczyć nowych narzędzi rozwijających koncept cloudu.

Tyle pan Gens z IDC.

A teraz tak – według mnie, w 2010 r.:

– oczywiście będzie iPad (lub coś tam);
– będzie nowy iPhone;
– będzie nowy iPod;
– będą odświeżone MacBooki Pro;
– będzie odświeżony MacBook Air;
– Android zaatakuje pozycję lidera ilościowego na rynku smartfonów;
– Microsoft będzie tracił udziały w rynku OS;
– Windows 7 nie okaże się globalnym sukcesem;
– ktoś kupi Twittera;
– prezydentem Polski zostanie Donald Tusk;
– Janusz Palikot zostanie wyrzucony z PO;
– Jarosław Kaczyński przestanie być szefem PiS;

Dobra, wystarczy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA