Tech

Windows 7 wyprzedza wszystkie Mac OS X

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu – Windows 7 – zainstalowana jest już na ponad 5% wszystkich komputerów na świecie. A to – według danych Net Applications* – więcej niż liczba komputerów ze wszystkimi możliwymi wersjami Mac OS X aktualnie w obiegu.

Udział komputerów PC z Windowsem 7 rośnie systematycznie od jego debiutu. Według Net Applications, w tydzień po debiucie 22 października Windows 7 był już zainstalowany na 2,7% komputerów na świecie. W drugim tygodniu udział ten skoczył do 3,7%, by w trzecim przebić 4%. Teraz, w miesiąc po debiucie Windows 7 w ostatni weekend pokazywał średnio 5,07%. W tygodniu rozliczeniowym, który zakończył się 21 listopada wszystkie wersje Mac OS X razem miały równo 5% udziału.

Jak odczytywać te dane? Zależy z której strony chcemy je analizować? Jeśli z tej bliżej Redmond, to niewątpliwie Windows 7 pięknie asymiluje się na rynku. Jeśli będzie rósł w dotychczasowym tempie, to w ciągu czterech miesięcy przegoni swoją starszą siostrę Vistę, której zdobycie 4% udziału w rynku systemów operacyjnych wg Net Applications zajęło? 7 miesięcy.


Jeśli natomiast spojrzymy z perspektywy Cupertino, to 5% Windowsa 7 w ciągu miesiąca wydaje się małe w porównaniu z 18,45% użytkowników systemu Mac OS X, którzy w uaktualnili system w swoich komputerach w miesiąc od jego debiutu 28 sierpnia. No, ale – odpowie Redmond – komputerów Mac jest przecież znacznie mniej niż tych z Windowsami na pokładzie, więc nie do końca można oba procesy asymilacji porównywać. No, niby tak – odpowie Cupertino – ale i tak Windowsów 7 jest znacznie, znacznie mniej niż prehistorycznych dzisiaj Windowsów XP, a my takiej niebezpiecznej dysproporcji nie odczuwamy. Itp, itd?

Jakkolwiek jednak patrzeć – Windows 7 jest już zainstalowany na większej liczbie komputerów niż wszystkie wersje Mac OS X na Makach. A to pierwszy symptomatyczno-spektakularny wynik najnowszego Windowsa.

* Pamiętajmy, że danych Net Applications nie można traktować jako pewnika. Firma ta bada bowiem panel około 200 milionów komputerów, które łączą się z siecią i na tej podstawie przygotowuje swoje rankingi.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst