REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple: będą nowe produkty w tym kwartale

20.10.2009
14:02
REKLAMA
REKLAMA

Apple przedstawiło fenomenalne wyniki po czwartym kwartale rozliczeniowym, ale uczestniczący w telefonicznej konferencji COO Tim Cook oraz CFO Peter Oppenheimer przedstawili nadzwyczaj konserwatywne założenia na pierwszy kwartał rozliczeniowy 2010 r. Czemu? Będą nowe produkty.

Serwis Seeking Alpha przedstawia zapis całej wczorajszej konferencji prasowej Apple. Uważna lektura zapisu może przynieść ciekawe wnioski – Apple oficjalnie przygotowuje inwestorów na nowe produkty.

Cook oraz Oppenheimer odpowiadali na pytania analityków giełdowych. Mimo, iż pytania nie były nakierowane na przyszłość, a raczej na komentarz przedstawicieli Apple odnośnie wyników w ostatnim kwartale, to obaj menedżerowie w dość otwarty (jak na standardy Apple) mówili o tym, co w najbliższej przyszłości czeka firmę. Zarówno Cook, jak i Oppenheimer bardzo wyraźnie sugerowali, że Apple ma i ogłosi w nadchodzących trzech miesiącach nowe produkty, które będą oparte na niższej niż zazwyczaj marży. W wytycznych dla inwestorów na 1Q 2010 r. Oppenheimer oczekuje, że marża brutto firmy spadnie do 34%. Ma być to wynikiem zmian w dwóch kluczowych dla marży współczynnikach – kosztów oraz średniej ceny sprzedaży (AVS – average selling price). Cook otwarcie wyznał, że wyższe koszty będą powodowane kosztami komponentów oraz transportu.

Gdyby Oppenheimer nie pospieszył dodać, że chodzi o nowe produkty, które Apple ma i ogłosi (w oryginale „we have and will announce”) można by odnieść wrażenie, że chodziłoby o koszt planowanego debiutu iPhone’a na rynku chińskim 30 października br.

Konserwatywne założenia finansowe na pierwszy kwartał rozliczeniowy 2010 r. sugerują także, że nie chodzi o uaktualnienia istniejącej linii produktowej Apple, ale o dużą, nową inwestycję związaną z nowymi produktami. Wiadomo bowiem, że kwartał, w którym pojawiają się nowe produkty jest zazwyczaj wielce kosztotwórczy, gdyż to wtedy ponosi się największe obciążenie związane z uruchomieniem nowej linii produkcyjnej oraz transportem pierwszej transzy produktów z dalekiej Azji.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA