REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Mobilna Opera wyżej niż mobilne Safari. Czy aby na pewno?

04.06.2009
8:15
REKLAMA
REKLAMA

Większość źródeł makowych cytowało wczoraj raport StatCounter, według którego przeglądarka internetowa Opera wyprzedziła przeglądarkę Safari na rynku przeglądarek mobilnych. Raport StatCounter zawiera jednak fundamentalny błąd.

StatCounter zlicza wszystkie urządzenia, które wyposażone są w mobilną wersję Opery (głównie smartfony z Windows Mobile), natomiast rozgranicza te, na których zainstalowana jest mobilna wersja Safari: iPhone oraz iPod touch traktowane są oddzielnie.

Według danych przedstawionych przez StatCounter, Opera wyprzedziła iPhone’a na czele mobilnych przeglądarek zdobywając 24.6% udziałów ruchu w sieci wobec 22,3% iPhone’a. StatCounter tłumaczy, że iPhone wyprzedził Operę w lutym, ale w maju nastąpiła ponowna zamiana miejsc.

Gdy jednak zliczyć udziały iPhone’a oraz iPoda touch – przecież załączona w nich przeglądarka jest dokładnie ta sama – Apple jest zdecydowanym liderem rynku mobilnych przeglądarek internetowych z 37,2%.

Raport StatCounter jest więc mało rzetelny. Z resztą dużo większe doświadczenie w prowadzeniu badań ruchu w sieci generowanego przez urządzenia przenośne ma firma Net Applications. Według ostatniego raportu tejże firmy z maja 2009 iPhone OS ma aż 65% rynku. Różnica danych pomiędzy dwoma raportami jest więc kolosalna, chociaż w obu kolejność jest podobna. Oczywiście jeśli liczyć iPhone’a oraz iPoda touch razem.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA