REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Kup Windows 7 za?, czyli ceny Windows vs ceny Mac OS X

26.06.2009
8:30
REKLAMA
REKLAMA

Obie najnowsze wersje najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie: Windows oraz Mac OS X trudno nazwać kompletnie nowymi produktami. Windows 7 to „lepsza” wersja bardzo krytykowanej Visty, a Snow Leopard to „lepsza” odsłona Leoparda. Microsoft właśnie ogłosił plan cenowy Windows 7. Apple ogłosiło cennik Snow Leoparda 8 czerwca.

Windows 7 będzie w sprzedaży od 22 października 2009 r. Na początek dostępnych będzie 14 wersji językowych, w tym polska. 31 października na półkach sklepowych pojawią się wersje w kolejnych 21 językach. Apple nie podało dokładnej daty premiery Snow Leoparda, ale jeśli dotrzyma obietnicy złożonej na konferencji prasowej podczas WWDC nowy Mac OS X wyprzedzi Windows 7 o około miesiąca.

Apple przygotowało dla swoich klientów bardzo atrakcyjny program upgrade’u do najnowszego systemu operacyjnego. Wszyscy użytkownicy Mac OS X Leopard będą mogli zaktualizować swoje komputery do Mac OS X 10.6 za 29 dolarów. Koszt nowego OS bez programu aktualizacji do Snow Leopard to 129 dolarów.

Polityka cenowa Microsoftu dla Windows 7 jest dużo bardziej skomplikowana bo i skala projektu znacznie większa niż w przypadku Mac. Apple podało, że w bazie jej klientów znajduje się już około 75 milionów użytkowników Mac OS X. Trudno oszacować liczbę użytkowników Windowsa, ale można założyć, że jest ich co najmniej 8 razy więcej niż użytkowników Mac (bazując na szacowanym udziale Mac OS X na poziomie ok. 9%, a Windows ok. 89%). Jedno jest jednak pewne – na rynku amerykańskim Microsoft odpowiada na niezwykle agresywną politykę cenową Apple i oferuje możliwość zamówienia upgrade’u (tylko w ramach pre-order) za 49,99 dolarów w przypadku Windows 7 Home Premium oraz 99,99 dolarów w przypadku Windows 7 Professional.

Detaliczne ceny Windows 7 mają być dużo wyższe, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Wersja Windows 7 Home Premium będzie kosztować 119,99 dolarów, Professional również 119,99 dolarów, a Ultimate – 219,99 dolarów. Wszystkie ceny są więc niższe o 40 dolarów w porównaniu do 2007 roku kiedy debiutował Windows Vista.

Program upgrade’u nie będzie w ogóle w Unii Europejskiej dostępny. Microsoft tłumaczy, że to dlatego, iż Komisja Europejska zmusiła firmę do wypuszczenia Windows 7 bez przeglądarki internetowej IE. Dlatego europejska wersja nowego OS nazwana Windows 7 E będzie sprzedawana jedynie w pełnej wersji. Dobrą wiadomością jest to, że Windows 7 E ma być dostępny w cenie upgrade’u, choć znając życie to tylko teoria i jak zwykle w Europie Windowsy będą droższe niż w Stanach Zjednoczonych.

Jak zawsze w przypadku Windows, upgrade do najnowszego systemu operacyjnego nie będzie łatwy i przyjemny. Dotyczy to szczególnie użytkowników Windowsa XP, którzy będą musieli przeprowadzić kompletnie nową instalację Windows 7, nieważne czy będą ugrade’ować system operacyjny czy też instalować nową kopię systemu. Problem archiwizacji danych będzie spoczywał na użytkownikach, ponieważ nowa instalacja Windows 7 nie będzie oferowała żadnego back-upu danych.

Microsoft położył więc swoje karty na stół. To rozdanie jest bardzo ważne, szczególnie w kontekście pierwszego do 23 lat spadku sprzedaży kwartalnej zanotowanej przez Microsoft w poprzednim kwartale. Na koniec ostatniego kwartału przychody Microsoftu spadły o 6% do 13,65 miliarda dolarów, a zysk netto aż o 32% do 2,98 miliarda. Windows 7 musi być sukcesem dla Redmond jeśli firma Steve’a Ballmera zamierza poprawić swój wizerunek wśród konsumentów po bardzo problematycznej Viście. Najważniejszym będzie przekonanie użytkowników Windows XP do przejścia na nowy system operacyjny. Szczególnie ważny będzie procent małych i średnich przedsiębiorstw aktualizujących swoje OS do Windows 7. To właśnie ten segment generuje największe przychody dla Microsoftu ze sprzedaży Windowsa. W kontekście walki rynkowej Microsoftu z Apple ważny będzie procent użytkowników aktualizujących swoje komputery do najnowszych wersji OS.


AKTUALIZACJA: Na stronach Onetu znalazłem ceny europejskich wersji Windows 7. W najpopularniejszych wersjach Home Premium oraz Professional nowy Windows będzie kosztował 119,99 euro.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA