Tech

Polacy niechętnie kupują aplikacje na iPhone'a?

W dzisiejszej „Gazecie Prawnej” Tomasz Świderek (skądinąd świetny dziennikarzy i blogger) stawia odważną tezę – Polacy niechętnie kupują aplikacje na iPhone’a, wolą te darmowe. Tyle, że konstruuje ją na podstawie rozmowy z jednym deweloperem.

W czwartek po południu ma zostać poprana miliardowa aplikacja na iPhone’a i iPoda touch z AppStore – cytuje Tomasz Świderek firmę Mobile Squard. Według tejże firmy za aplikacje użytkownicy zapłacili już 500 milionów dolarów, co oznacza, że deweloperzy oprogramowania zarobili 385 milionów dolarów. Statystyczny użytkownik iPhone’a lub iPoda toucha pobrał około 50 aplikacji, z których używa na co dzień kilku. Polscy użytkownicy według Tomasza Świderka nie kupują zbyt wielu aplikacji. Ma temu dowodzić zdanie wypowiedziane przez prezesa Norbsoft, Tomasza Witta. – Z naszych obserwacji wynika, że Polacy kupują niewiele aplikacji. Wolą te darmowe.

Fenomen AppStore to jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów w branży nowych technologii w pierwszej dekadzie XXI wieku. Pełen obraz implikacji jakie niesie za sobą powstanie sklepu Apple z oprogramowaniem mobilnym będziemy zapewne wstanie ogarnąć wzrokiem dopiero za kilka lat, kiedy model dystrybucyjny Apple skopiują i wdrożą wszyscy bez wyjątku gracze na rynku mobilnym. Stwierdzenia, czy polski klient kupuje płatne aplikacje czy nie również są na razie nieuprawnione, bo pozbawione statystycznego dowodu. Faktem natomiast jest, że polska wersja AppStore jest dużo uboższa w porównaniu z amerykańską, więc wielu sprytniejszych posiadaczy iPhone’a lub iPoda toucha kupuje aplikacje właśnie z tego drugiego.

Jestem przekonany (choć tak jak w przypadku stwierdzenia Tomasza Świderka, to bardziej przypuszczenie niż wiedza), że polski konsument iPhone’a i AppStore nie różni się zbytnio od tych z innych krajów. Zarówno pobieramy jak i kupujemy podobną liczbę aplikacji jak nasi „zachodni” koledzy. Aby to udowodnić proponuję ankietę, której wyniki – jeśli okażą się takie jakie mniemam, że się okażą – prześlemy Panu Tomkowi. Może zweryfikuje swoją tezę!

Ankieta znajduje się po prawej stronie.

SPROSTOWANIE: Przepraszam firmę SpoonJouice za błąd w poprzedniej wersji tego wpisu. Omyłkowo napisałem, że aplikacja Night Stand, która pobrana została już ponad 4 miliony razy była dziełem firmy Norbsoft. Ta aplikacja to dzieło SpoonJouice – czyli Piotra Gajosa i programistów z Sourcebits.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst