REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple inwestuje w Imagination

20.12.2008
20:37
REKLAMA
REKLAMA

Pomiędzy kolejnymi coraz bardziej inwazyjnymi komentarzami na temat wycofania się Apple z MacWorld i poszukiwaniach Steve’a Jobsa pojawiła się bardzo interesująca informacja o nowej inwestycji Apple.

Apple kupiło właśnie udziały w producencie półprzewodników oraz chipów graficznych dla telefonów komórkowych, przenośnych odtwarzaczy multimedialnych oraz innych gadżetów elektroniki konsumenckiej – firmie Imagination Technologies Group. Apple zakupiło 8,2 milionów akcji tej brytyjskiej spółki, co daje firmie Steve’a Jobsa 3,6% udział w jej kapitale akcyjnym. Apple zapłaciło 58 centów za akcję, co oznacza, że inwestycja ta warta była 4,8 milionów dolarów. Apple już wcześniej było licencjobiorcą technologii Imagination.

Imagination produkuje chipy graficzne PowerVR MBX, które zaimplementowane są między innymi w iPhone’ach i iPodach touch obecnej generacji. Spekuluje się jednak, że inwestycja Apple ma związek z pracą Imagination nad procesorami nowej generacji, które zapewniałyby lepsze działania grafiki 3D, odtwarzania video w formacie HD, jak również projekcji graficznej na urządzeniach zewnętrznych.

Inwestycja w Imagination to kolejna przesłanka potwierdzająca intensywne prace Apple nad nowymi iPhone’ami lub/i nowymi produktami, których przygotowanie byłoby niezależne od kluczowych dostawców zewnętrznych, takich jak na przykład Intel. W kwietniu 2008 roku Apple kupiło firmę PA Semi, która specjalizuje się w przygotowaniu mikroprocesorów. Komentując tą inwestycję Steve Jobs otwarcie mówił, że PA Semi będzie w przyszłości dostarczało mikroprocesory do iPhone’a i iPoda touch. Apple próbuje także zatrudnić Marka Papermastera z IBM, który przez 25 lat pracy zajmował się miniaturyzacją procesorów. Jeśli Apple wygra batalię prawną z IBM, Papermaster obejmie połączoną dywizję iPhone’a i iPoda scalając wszystkie prace nad nowymi generacjami kluczowych produktów Apple.

Pomimo wycofania się Apple z uczestnictwa w przyszłych konferencjach MacWorld i braku keynote Steve’a Jobsa w styczniu 2009 roku, przyszły rok zapowiada się niezwykle interesująco. Coraz więcej faktów świadczy o tym, że wkrótce możemy spodziewać się nowych produktów Apple z kompletnie nową infrastrukturą. Uniezależnienie się od dostawców kluczowych komponentów może być kluczowe dla rozwoju mobilnego portfolio Apple.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA