REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pamiętaj o mleku w AppStore

05.11.2008
21:11
REKLAMA
REKLAMA

W AppStore, wirtualnym sklepie z aplikacjami zewnętrznymi na iPhone’a, pojawiła się właśnie długo oczekiwana aplikacja Remember the Milk. RTM to jeden z najpopularniejszych programów opartych na filozofii Getting Things Done (polskie tłumaczenie to: skuteczna realizacja zadań). Używając dużego uogólnienia Remember the Milk to aplikacja, która pozwala na zarządzanie zadaniami. Jej podstawowa wersja to aplikacja typu web. Głównym atutem RTM jest możliwość integracji w popularnych serwisach zewnętrznych, tj. Gmail, Windows Mobile, Google Calendar, Twitter i teraz iPhone.

Za twórcę GTD uważa sie Davida Allena, autora książki „Sztuka efektywności. Skuteczna realizacja zadań” (wydana na świecie w 2001, do Polski trafiła w 2006 roku). Celem GTD jest zwolnienie z obowiązku pamiętania o wszystkich zobowiązaniach i planach, a jednocześnie zachowanie wysokiej produktywności w pracy i życiu prywatnym (definicja za Wikipedią). Do najpopularniejszych (i najbardziej rozbudowanych) aplikacji typu GTD należą: Things, OmniFocus, Easy Task Manager oraz Mind Manager. Things oraz OmniFocus mają także wersje na iPhone’a.

Brak natywnej aplikacji obsługującej listę rzeczy do wykonania jest jednym z najdziwniejszych i niewytłumaczalnych braków iPhone’a. Brak tej funkcjonalności jest o tyle dziwny, że usługa MobileMe w wersji komputerowej obsługuje listę „do zrobienia” dostępną w makowych programach: iCal oraz Mail. Użytkownicy iPhone’a, którzy korzystają z programów typu GTD muszą więc polegać na zewnętrznych aplikacjach. W AppStore znajduje się już mnóstwo programików, które pomagają dbać o organizację naszego życia. Remember the Milk wydaje się jednak być najlepszym z nich, głównie ze względu na to, że wersja iPhone’owa oferuje praktycznie wszystkie funkcjonalności wersji webowej. Główną zaletą RTM są bogate możliwości zarządzania przypomnieniami, chociaż Apple nie pozwala na działanie aplikacji w tle, co wyklucza najbardziej pożądany system alertów bezpośrednio z aplikacji. RTM oferuje jednak możliwość wysyłania powiadomień przez komunikatory internetowe, SMS, e-maile, a nawet Twittera.

RTM na iPhone oferuje kilka interesujących tricków. Można generować tzw. inteligentne listy w oparciu o wcześniej określone kryteria; można używać klawiatury iPhone’a w wersji horyzontalnej; program obsługuje także wszystkie wersje językowe, w jakich dostępne jest oprogramowanie iPhone’a. Oczywiście wszystkie zmiany na iPhone są w pełni synchronizowane z kontem na stronie internetowej RTM.

Remember the Milk na iPhone jest aplikacją darmową pod warunkiem posiadania konta Pro na stronie internetowej RTM. Konto Pro dostępne jest za 25 dolarów na rok.

Ciekawi mnie jakiego programu do zarządzania projektami używają moi czytelnicy. Ja używam właśnie Remember the Milk oraz Todoist. Ten drugi nie doczekał się jeszcze wersji iPhone’owej, ale posiada kilka wersji typu „light”, które pozwalają na optymalizację widoku na mobilnej wersji Safari.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA