REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple i iPhone w polskiej prasie w październiku 2008

04.11.2008
10:52
REKLAMA
REKLAMA

W październiku ukazało się 195 wzmianek o iPhone w prasie drukowanej w Polsce. To o 41 więcej niż we wrześniu i tylko o 11 mniej niż w rekordowym sierpniu. O Apple w kontekście korporacyjnym pisano 89 razy w październiku. To o 28 więcej niż we wrześniu.

iPhone

Telefon Apple na stałe zagościł w polskich mediach drukowanych. Coraz częściej iPhone pojawia się w kontekście rynkowym podczas opisywania zmian na rynku mobilnym i komputerowym. Mniej jest przekazów stricte opisujących iPhone’a. Oznacza to, że gadżet Apple na stałe zagościł w świadomości analityków i konsumentów i traktowany jest jako ważne ogniwo determinujące rozwój całej branży.

Z dzienników najwięcej miejsca iPhone’owi przeznaczyła „Polska” wraz ze swoimi lokalnymi mutacjami. Trzeba jednak przyznać, że z 16 wzmianek co najmniej kilka powtarza się w poszczególnych lokalnych wydaniach „Polski”. Najwięcej unikalnych artykułów, w których pada nazwa iPhone miała w październiku „Rzeczpospolita” – 9. „Gazeta Wyborcza” przedstawiła 6 artykułów z iPhone’m (również licząc lokalne wydania GW), „Puls Biznesu” – 5, „Gazeta Prawna” również 5, „Parkiet” – 4, a „Dziennik Polska Europa Świat” – 3.

W porównaniu z wrześniem można zauważyć znaczny spadek przekazów na temat iPhone’a w tygodnikach opinii. Tylko „Wprost” oraz „Newsweek” przedstawiły po 1 przekazie. We wrześniu „Wprost” opublikował aż 6 tekstów, w których pada nazwa telefonu Apple.

iPhone cieszy się niezmiernie bardzo dużym zainteresowaniem prasy branżowej. „Komputer Świat” popełnił 10 tekstów wzmiankujących o iPhone. „Twoja Komórka” opublikowała 9 artykułów, „Teleinfo” – 8, „PC World Komputer” – 7, „Mobile Internet” – 5, „Next” również 5 oraz „CD Action” – 4.

Pisma branżowe szeroko zajmowały się tematyką smartfonów i mobilnych systemów operacyjnych. Kilkakrotnie próbowano również znajdować nowych „pogromców iPhone’a”.

Apple

Z 89 wycinków na temat Apple w kontekście korporacyjnym „Puls Biznesu” opublikował aż 8. Prasa biznesowa raportowała na temat radzenia sobie przez firmę Apple z kryzysem finansowym w Stanach Zjednoczonych. „Parkiet” pisał o Apple 5 razy, „Rzeczpospolita” – 7, „Polska” (wraz z wydaniami lokalnymi) 6 razy, oraz „Dziennik Polska Europa Świat” – 5.

Z tygodników opinii „Wprost” zaprezentował 2 artykuły, „Polityka” 1 i tyle samo „Przekrój”.

Z pism branżowych najczęściej o Apple pisali: „Komputer Świat” – 4 razy, „PC World Komputer” – 4 razy oraz „Teleinfo” – 5 razy.

Warto także odnotować aż 3 artykuły o Apple we wrześniowym numerze prestiżowego „Harvard Business Review”.

O nowych MacBookach polskie media drukowane donosiły raczej oszczędnie, gdyż pojawiło się tylko 8 przekazów na ten temat, przy czym 2 pochodzą z „Dziennika Polska Europa Świat”.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA