REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Uncategorized
  4. Filmy

Nie chcę wracać do tego koszmaru! Filmy, w których szkolna rzeczywistość jest horrorem

„Carrie”, „Oni” i „Heathers” - co te filmy mają ze sobą wspólnego? Wszystkie pokazują szkołę jako prawdziwy koszmar. W poniższych tytułach straszą demony i kosmici są równie przerażający, co niektórzy uczniowie.

oni szkoła horror carrie
REKLAMA

Drrryń! Pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego. Czyli koszmar rozpoczyna się na nowo. Znowu trzeba będzie słuchać facetki, ściągać na klasówkach i nie dać się postawić na bramce na wf-ie. Oj tak, nawet jeśli pominiemy listę idiotycznych lektur, szkoła może napawać uczniów prawdziwą grozą. Przed nimi perspektywa dziesięciu miesięcy mniejszych i większych dramatów, a żeby dobrze wczuli się w to co ich czeka, przedstawiamy listę filmów, w których w licealnych murach rozgrywają się prawdziwe horrory.

REKLAMA

W tych filmach szkoła to koszmar:

Carrie

Nastolatkowie potrafią być okrutni. Nie daj boże wyróżniać się z tłumu. Wytkną każde dziwactwo i odstępstwo od normy. Przekonała się o tym bohaterka debiutu Stephena Kinga, który w rękach Briana De Palmy stał się arcydziełem filmowego horroru. Rzucanie w tytułową bohaterkę tamponami, gdy dostaje pierwszy okres, kolejne wyzwiska i żarty prowokują ją do brutalnej zemsty. Jeśli jeszcze nie widzieliście, szykujcie świńską krew i nadrabiajcie zaległości.

Klasa 1984

Nauczyciele potrafią sprawić, że szkoła jest dla uczniów koszmarem - prawda! Czasami jednak bywa też odwrotnie i to dorastająca młodzież daje się we znaki pedagogom. „Klasa 1984” przedstawia taką właśnie sytuację, ubierając ją w groteskowo-eksploatacyjną poetykę. Grupa punków zmienia życie nowego nauczyciela muzyki w piekło, zagrażając życiu nie tylko jego, ale również jego najbliższych. Wszystko to ze słowami piosenki Alice'a Coopera na ustach, zgodnie z którymi to oni są przyszłością. Przerażająca perspektywa.

Oni

High schoolowa wariacja na temat „Inwazji porywaczy ciał”. Kosmici atakują liceum położone na swoich ulubionych (serio, w latach 50. nie atakowali innych miejsc) przedmieściach. Podszywają się pod kolejnych uczniów i nauczycieli. Powstrzymać ich może jedynie grupa nastolatków pod wodzą Caseya Connora, w którego wciela się Elijah Wood.

Zabójcze ciało

Dojrzewanie symbolizowane przez demona? Czemu nie! W „Big Mouth” pojawiła się taka koncepcja, ale nie był to pierwszy tego typu motyw. Wcześniej wykorzystała go już chociażby Diablo Cody w scenariuszu do „Zabójczego ciała”. W filmie zobaczymy Megan Fox wcielającą się w licealistkę, którą opętują złe moce. Demon pragnie krwi i wykorzysta wszystkie cielesne wdzięki swojej ofiary, aby ją zdobyć.

Szkoła czarownic

Sarah tyle co przeprowadziła się do małego miasteczka i jest nowa w szkole. A każdy kto kiedykolwiek przechodził przez to co ona, wie, że nie jest to łatwe. W końcu w liceum są kliki i obowiązują mechanizmy społeczne, które trzeba dobrze poznać, zanim człowiek się w ogóle odezwie. Los chce, że dołącza do grupy nastoletnich czarownic. Razem zyskują niesamowitą moc. Wykorzystają ją nie tylko do walki z wyśmiewającymi je dzieciakami, ale również wojny wewnętrznej.

Heathers

REKLAMA

Znacie tę sytuację. Królowa grupy i jej minionki. Razem wyśmiewają wszystkich, którzy nie pasują do ich wizji świata. Popularne dzieciaki są wredne. Dlatego miło patrzy się, gdy otrzymują należną karę. Wymierza ją Veronica i Jason Dean. Twórcy ubierają swoją opowieść w płaszcz czarnej komedii i wow, mnóstwo tu niepoprawnego humoru. Podobnie zresztą jak w uwspółcześnionym serialowym remake'u z 2018 roku.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA