1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki
  4. Filmy

Szykuje się nowe, filmowe uniwersum fantasy. Dorówna Marvelowi?

DMG Entertainment, chiński dystrybutor filmowy, nabył prawa do stworzenia serii kinowych widowisk na podstawie prozy Brandona Sandersona. 

Szykuje się nowe, filmowe uniwersum fantasy. Dorówna Marvelowi?

Brandon Sanderson to dwukrotny laureat nagrody Hugo jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy fantasy. Ma na koncie kilkadziesiąt powieści fantasy, takich jak między innymi cykle: "Z Mgły Zrodzony", "Archiwum Burzowego Światła" czy "Elantris". Akcja wszystkich rozgrywa się w tym samym uniwersum - Cosmere. Zasadniczo wszystkie one jedną, niezwykle obszerną i rozbudowaną, serię. DMG Entertainment nabyło prawa do ekranizacji całości, a nie konkretnych książek czy cykli.

Oznacza to, że najprawdopodobniej doczekamy się kolejnego ogromnego filmowego uniwersum, podobnego chociażby do tego, co od wielu lat buduje Marvel. Na podstawie licznych publikacji Sandersona powstaną najpewniej adaptacje mocno oparte na opisanych wydarzeniach, ale nie będące jednocześnie ich idealnie wiernymi ekranizacjami. DMG jako pierwsze zamierza nakręcić widowisko na podstawie "Drogi królów", pierwszej części "Archiwum Burzowego Światła".

To bardzo istotna wiadomość dla miłośników gatunku fantasy. Brandon Sanderson to pisarz bardzo płodny, który ma swoich fanów na całym świecie. Tworzy powieści pełne akcji, intryg i zwrotów akcji, z zaawansowanymi mechanizmami działania magii. Jeżeli dojdzie do stworzenia na ich podstawie serii wysokobudżetowych filmów, jest spora szansa, że na długie lata wypełnią one pustkę po "Władcy pierścieni".