1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. TV
  4. Filmy

Monopolizacji ciąg dalszy. AT&T planuje zakup koncernu Time Warner za 80 miliardów dolarów!

Szykuje się jedno z największych i najdroższych przejęć w historii. Gigant amerykańskiej telekomunikacji chce kupić Time Warnera, do którego należy m.in. wytwórnia Warner Bros oraz HBO, CNN i DC Entertainment.

AT&T planuje zakup koncernu Time Warner za 80 miliardów dolarów!

Kryzys kryzysem, ale jak przychodzi co do czego to znajdują się firmy, które są w stanie wyciągnąć ze swojego "portfela" całkiem pokaźne sumki. Raptem kilka lat temu miała miejsce jedna z najgłośniejszych akwizycji wszech czasów, czyli Disney, który praktycznie za jednym zamachem kupił Lucasfilm (czyli prawa do marki Star Wars) od George’a Lucasa za, bagatela 4 miliardy dolarów, a następnie wydał kolejne 4 miliardy na zakup Marvela.

Całkiem niedawno chińska Wanda Group kupiła za 3,5 miliarda dolarów wytwórnię Legendary Entertainment (spod jej strzech wyszły m.in. takie filmy jak nowa "Godzilla", "Jurassic World", "Pacific Rim" czy "Incepcja").

Teraz przyszła kolej na multimedialnego kolosa, czyli Time Warner, który chce zakupić za "skromniutkie" 80 miliardów dolarów firma telekomunikacyjna AT&T.

Jeśli nie wiecie, Time Warner jest drugim co do wielkości koncernem świata. Ciężko zliczyć ile lukratywnych spółek ma on w swojej stajni. Ale spróbujmy: do Time Warnera należą CNN, HBO, Warner Bros, stacje TBS, CBS, Cartoon Network, CW (produkujące takie seriale jak "The Flash", "Arrow" czy "Supergirl"), Warner Interactive zajmująca się produkcją gier wideo, DC Entertainment (odpowiedzialna zarówno za komiksy DC jak i ich filmowe adaptacje, które możemy oglądać na ekranach kin), a nawet Hanna-Barbera.

time-warner

Finał transakcji ma mieć miejsce w 2017 roku, o ile dostanie ona „zielone światło” od urzędu antymonopolowego.

Donald Trump już zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta USA, to zablokuje zakup.

Jeśli jednak dojdzie do przejęcia, to jego wartość, czyli ponad 80 miliardów dolarów, będzie absolutnym rekordem wszech czasów. Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić 80 M I L I A R D Ó W?! Ja nie. Nawet dziesiętna procenta tej kwoty przyprawia mnie o zwroty głowy.

Cóż, poczekamy, zobaczymy. Ciekawe, czy jeśli dojdzie do zakupu, wpłynie to jakoś na poziom produkcji koncernu Warnera. Zakup Marvela i Lucasfilm przez Disneya wbrew obawom wyszedł wszystkim na dobre. Inną kwestią jest to, czy takie monopolistyczne praktyki powinny nas niepokoić?