Na polskim rynku mediów będzie Pluralis. Właściciel „Rzepy” dobił targu z nowym inwestorem

Przejęcie 40 proc. akcji wydawcy „Rzeczpospolitej” przez holenderskiego inwestora stało się faktem. Spółka KCI Grzegorza Hajdarowicza poinformowała o finalizacji umowy sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Gremi Media, czyli wydawcy jednego z głównych dzienników w Polsce oraz pokrewnych mediów. Hajdarowicz liczy na podniesienie atrakcyjności treści oraz na wprowadzenie nowych technologii. Obiecuje utrzymanie niezależności od jakichkolwiek nacisków.

Opiewająca na 97 mln zł umowa z 15 grudnia 2021 o przejęciu kontroli przez Pluralis akcji stanowiących 40 proc. kapitału zakładowego Gremi Media S.A. i uprawniających do 37,60 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki nie miała dotąd mocy obowiązującej, ale właśnie została sfinalizowana.

Cieszę się, że pozyskaliśmy silnego i wiarygodnego partnera, jakim jest Pluralis B.V. Współpraca merytoryczna i technologiczna podniesie atrakcyjność oferowanych przez nas treści, a nowe technologie pozwolą szybciej i łatwiej docierać do wartościowych informacji naszym klientom – powiedział Grzegorz Hajdarowicz, główny udziałowiec giełdowej spółki KCI, do której należało dotąd około 85 proc. akcji Gremi Media.

Bizblog.pl poleca

Hajdarowicz podkreśla, że ustalono, że nie tylko sam zachowa pakiet kontrolny w spółce Gremi Media, ale także zostanie utrzymane obecne kierownictwo tej spółki oraz poszczególnych redakcji. Czytelnikom obiecuję rzetelne, wiarygodne i jakościowe dziennikarstwo, wolne od jakichkolwiek nacisków – dodał Grzegorz Hajdarowicz.

Wejście do „Rzeczpospolitej” zagranicznego inwestora to niejako powrót do wieloletniej tradycji, ponieważ już w 1991 roku mniejszościowy pakiet udziałów w gazecie objął francuski magnat prasowy Robert Hersant. Po kilku latach Hersant dokupił brakujące 2 proc. do objęcia pakietu kontrolnego, ale w 1996 roku zmarł, a udziały w „Rzeczpospolitej” od jego spółki odkupił norweski koncern Orkla. Dziesięć lat później Norwegów zastąpili Brytyjczycy ze spółki Mecom.

W 2011 r. Mecom sprzedał swoje udziały w „Rzeczpospolitej”, a w ich buty wszedł Grzegorz Hajdarowicz, który odkupił także od Skarbu Państwa pozostałe akcje wydawcy tej gazety, spółki Presspublica, stając się jej jedynym właścicielem. Wkrótce Presspublica zmieniła nazwę na Gremi Media, a potem została przekształcona w spółkę akcyjną.

W marcu 2021 roku kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka-matka Gremi Media, czyli KCI S.A., ogłosiła, że rozgląda się za inwestorem w spółce. Wśród zainteresowanych miał być Orlen, który wcześniej kupił gazety lokalne od niemieckiego właściciela Polska Press, a także Grupa Polsat. Najdalej w negocjacjach doszła Wirtualna Polska, ale na początku listopada poinformowała o zakończeniu rozmów.