Czego szkoła nie nauczy, wytłumaczy ten komiks. Zbiórka na projekt polskiego blogera bije rekordy

Polska szkoła od lat ma jeden potężny problem – jej program nauczania mocno rozmija się z problemami, z którymi uczniowie mierzą się po skończeniu edukacji. Przed jeszcze trudniejszym wyzwaniem stoją kobiety, które bywają jeszcze dodatkowo „wpychane” przez nauczycieli w zainteresowania stereotypowe dla swojej płci. Artur Kurasiński postanowił temu zaradzić. Bloger przygotowuje już drugi komiks wprowadzający dziewczynki w takie tematy jak fake newsy czy cyberbezpieczeństwo.

„Róża, a co chcesz wiedzieć?” – tak brzmi tytuł komiksu, który powinien pojawić się na rynku na początku przyszłego roku. W środku znajdą się treści przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat, przygotowane przez grono ekspertów. O matematyce i statystyce opowiadać będzie Janina Bąk, Alexandra Przegalińska wprowadzi w świat demonizowanej przez dorosłych sztucznej inteligencji, a Piotr Konieczny nakreśli problemy związane z cyberbezpieczeństwem.

Bizblog.pl poleca

To oczywiście nie wszystko. W publikacji znajdzie się też miejsce na omówienie fake newsów, biotechnologii czy ekologii. Przyglądając się spisowi treści, można dostrzec, że twórcy komiksu (Artur Kurasiński, Tomasz Minkiewicz) mają ambicję stworzenia czegoś w rodzaju podręcznika, który ujmuje wszystkie najważniejsza zagadnienia początku XX w. w lekkostrawnej formie.

Czy ten plan się powiedzie? Biorąc pod uwagę nazwiska ekspertów, można być dobrej myśli. Każdy z nich zasłynął do tej pory umiejętnością wciągającego opowiadania o nauce i stosowaniem języka, który jest dopasowany do rodzaju odbiorcy.

Chcę stworzyć ten komiks, ponieważ jako rodzic widzę, z jakimi problemami na co dzień stykają się dzieci i ich rodzice (wyszukiwanie i ocena informacji, umiejętność pracy z dużą ilością źródeł czy wiarygodność danych). Zdalna nauka wymuszona pandemii tylko pogłębiła ten problem

– tłumaczy Artur Kurasiński.

Pieniądze na publikację zbierane są za pomocą serwisu wspieram.to. Cel, którym było zebranie 10 tys. zł, został przekroczony 8-krotnie. Na dzień przed zakończeniem zbiórki projekt został zasilony przez internautów kwotą ponad 80 tys. zł, co jest zdecydowanie największą kwotą wśród wszystkich zbiórek w kategorii komiksów.

Co ciekawe, Artur Kurasiński wpadł na pomysł wydania komiksu z całkowicie prywatnych pobudek. Tak opisuje je na swoim blogu:

„Pewnego razu Róża wróciła zapłakana ze szkoły, ponieważ nie mogła zapisać się na zajęcia z robotyki – kurs był tylko dla chłopców… W szkole nie widziano problemu. »Niech pan zapisze dziecko na inny kurs«. Dziękuję za dobrą radę, wuju…”

Przewidywany termin dostawy komiksów, podany na stronie zbiórki, to marzec 2021 r.