Tak się sprzedaje spożywkę w internecie. Wzrost zainteresowania 715 proc.!

Sprzedawcy zgłębiali w ostatnich miesiącach wiele kwestii związanych z trendami sprzedażowymi w internecie, aby lepiej dotrzeć do konsumentów, zwłaszcza w czasach zarazy. ExpertSender dostarcza kolejnych bardzo ciekawych danych na temat boomu na e-commerce w dobie koronawirusa.

Koronawirus zmienił konsumenta i widać to na każdym kroku. O 11 proc. wzrosła liczba osób robiących zakupy online i obecnie 7 na 10 Polaków deklaruje, że zaopatruje się w Internecie. Z analiz ExpertSender wynika, że największy wzrost zainteresowania wśród kupujących i to aż o 715 proc., zaliczyły sklepy spożywcze.

Sprzedawcy online chcąc przyciągnąć większą liczbę klientów, skupili się na e-mail marketingu, personalizacji wiadomości i programach lojalnościowych. Wzrosty zainteresowań tymi tematami wyniosły: 377 proc., 157 proc. i 77 proc.

Źródło: Materiały prasowe ExpertSender

Zakupy w sieci? A kto ich nie robi?

W 2019 roku 62 proc. osób deklarowało, że kupuje w Internecie, natomiast obecnie jest to 73 proc.

Z analizy wynika, że obecnie 73 proc. deklaruje, że robiło zakupy w internecie, podczas gdy rok temu było to 62 proc. Ogólne zainteresowanie sprzedażą i kupowaniem online było w marcu większe o 50 proc., zaś w kwietniu aż o 111 proc. w porównaniu do stycznia bieżącego roku.

Klienci coraz chętniej robią zakupy online, a w czasie pandemii sklepy offline straciły na popularności. To sprawia, że transformacja technologiczna handlu przyspieszyła do maksimum, a nowe e-sklepy pojawiają się na rynku z zawrotną prędkością. Część osób już teraz obawia się, że nie nadąży za klientami. To ma także ogromny wpływ na kanały komunikacji, które wykorzystują marki

– tłumaczy Krzysztof Jarecki, CEO ExpertSender.

Popularność zdobyła również automatyzacja e-commerce, która była wyszukiwana w sieci o 195 proc. częściej niż na początku 2020 r. To rozwiązanie ułatwia i przyśpiesza pracę przy dużej liczbie zamówień i zapytań od klientów, co w okresie lockdownu stało się codziennością dla wielu firm.

Ciekawą formą automatyzacji w e-commerce jest też zastosowanie chatbotów. Te mogą zarówno wspierać sprzedaż, jak i obsługiwać klienta, dlatego są dużym odciążeniem dla pracowników tej branży. Wpływają też na poziom satysfakcji kupujących w Internecie. W ostatnim czasie to rozwiązanie również zyskało na popularności. Wzrost liczby wypowiedzi internautów na ten temat porównując kwiecień do stycznia tego roku wynosi 44 proc

– informuje Ewa Stachowiak, Head of Marketing w SentiOne.
Krzysztof Jarecki, szef ExpertSender

Trendy komunikacji i marketingu

Od wielu lat najczęściej stosowanym kanałem komunikacji jest e-mail.

I nadal pozostaje on jednym z najtańszych i jednocześnie najbardziej efektywnych narzędzi wspierających sprzedaż, a jego popularność rośnie.

Wbrew pozorom marki w czasie pandemii nie przestały wysyłać wiadomości do swoich klientów. Jednak zmieniło się trochę postrzeganie tej metody na zwiększenie sprzedaży. Obecnie firmy dążą do zwiększenia wartości koszyka i skalowania swojego biznesu, dlatego też w każdym elemencie swoich działań chcą osiągnąć jak najlepsze wyniki. Jeszcze bardziej szczegółowo analizują dane, za pomocą dedykowanych platform

– dodaje Jarecki.

W ogromnym stopniu wykorzystuje się też personalizację wiadomości. Pozwala ona tak dostosować treść do preferencji klienta, żeby ten podejmował później decyzję o zakupie. Tematyka personalizacji wiadomości w czasie pandemii – porównując dane z marca z tymi ze stycznia – zaliczyła 2,5-krotny wzrost zainteresowania.

Pozytywny wydźwięk mają też wszelkie programy lojalnościowe, które zachęcają klientów do ponownych zakupów w sklepie. Przywiązują się do marki i w konsekwencji częściej robią zakupy. Klienci w czasie pandemii szukali oszczędności, co powodowało, że korzyści płynące ze zniżek, bonów itp. cieszyły się większym zainteresowaniem. Porównując popularność tych fraz widać 77 proc. wzrostu względem pierwszego miesiąca tego roku.