Wiadomości / Ciekawostki

Oto najdziwniejszy wyróżnik na polskich tablicach rejestracyjnych. Idealny na VW Golfa

Wiadomości / Ciekawostki 07.03.2023 106 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 07.03.2023

Oto najdziwniejszy wyróżnik na polskich tablicach rejestracyjnych. Idealny na VW Golfa

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski07.03.2023
106 interakcji Dołącz do dyskusji

Myślałem, że to lipne blachy wydane dla żartu, ale nie. Powiat wrocławski naprawdę wydaje tablice zabytkowe z wyróżnikiem VWR. 

Gdy w 2000 r. wprowadzano tablice dla pojazdów zabytkowych, tzw. żółte, powstały pewne obawy, że ich zasób składający się tylko z dwóch znaków dla powiatów ziemskich, szybko zostanie wyczerpany. Pięcioznakowe tablice mają trzyliterowy wyróżnik miejsca i potem zaledwie dwa znaki jako wyróżnik pojazdu. Można wydawać je w formacie ABC 1A, ABC A1 i ABC 11, ale to nadal bardzo mała pojemność. W sumie wynosi ona… poniżej 500 kombinacji, bo trzeba skreślić cyfry nieużywane (zero) i niedozwolone litery (B, D, I, O, Z). Jeśli więc w jakimś powiecie przez 23 lata zarejestrowano więcej niż 500 samochodów zabytkowych, to zaczyna brakować wyróżnika.

Różne powiaty różnie sobie z tym radzą

Na przykład podwarszawski Pruszków wystąpił o nowe wyróżniki na tablice zabytkowe – zamiast WPR jest WPP i WPS.

Z okazji Święta Wojska Polskiego wielki mycie. "Ku chwale ojczyzny!"

Posted by FSOservice.pl on Monday, August 15, 2022

Ale najdziwniejsza sytuacja wystąpiła w powiecie wrocławskim

Pojemność DWR dla zabytków skończyła się w roku 2021 i… po prostu zakończono wydawanie tablic zabytkowych. Nie mamy pańskiej tablicy i co nam pan zrobi? Mogli wystąpić o nowy wyróżnik typu DWS czy DWT i pewnie by go dostali, i wszystko by dalej szło swoim torem. Ale tak się nie stało, ponieważ w międzyczasie ministerstwo wydało rozporządzenie o dodaniu siedmiu województwom nowej litery początkowej. Tak, to nie kit.

Województwo dolnośląskie dostało literę V (do tej pory: D)

Województwo mazowieckie – literę A (do tej pory W)

Województwo małopolskie – literę J (do tej pory K)

Województwo podkarpackie – literę Y (do tej pory R)

Województwo pomorskie – literę X (do tej pory G)

Województwo śląskie – literę I (do tej pory S)

Województwo wielkopolskie – literę M (do tej pory P).

Spowoduje to oczywiście powstanie z czasem całej masy absurdalnych wyróżników, nie mogę się doczekać VW dla Wrocławia, MO dla Poznania, JK dla Krakowa i oczywiście AH dla warszawskiej Pragi Północ. Rozporządzenie to było martwą literą, ponieważ we wszystkich województwach nie ma jeszcze potrzeby stosowania nowej litery początkowej. Wyłamał się z tego wyłącznie powiat wrocławski dla samochodów zabytkowych, rozpoczynając wydawanie od końca zeszłego roku tablic o wyróżniku VWR. Jak VW Golf R, rozumiecie [śmieszne]. Powodując oczywiście konfuzję na tle reszty powiatów w Polsce, ale może o to chodziło.

Tak, tablice zabytkowe VWR naprawdę istnieją i oznaczają powiat wrocławski

Jak na razie na stronie wptr.pl udokumentowano kilkanaście tablic z tym wyróżnikiem, w tym jedną bardzo ciekawą – na trójkołowiec elektryczny City-EL. Z tym wyróżnikiem wydaje się zarówno tablice motocyklowe, jak i na samochody osobowe.

Napisze tak chyba zacznę jeździć Alfą dawno nie miałem takiego banana na twarzy jak podczas jazdy alfą.

Posted by Pojazdy Służb Mundurowych on Thursday, March 2, 2023

A jedną z nich trafiłem nawet na Cinquecento. Niestety nie pamiętam skąd wziąłem to zdjęcie, proszę autora o ujawnienie się.

Ten problem będzie tylko narastał, dopóki ministerstwo nie zrozumie jednej rzeczy

Że wszystko by się rozwiązało, gdyby usunąć absurdalną zasadę, że numer raz wydany nigdy nie wraca do puli. To jest powodem całego tego zamieszania, tylko nikt nie chce tego przyznać, bo wymagałoby to bardziej skomplikowanych zmian w systemie. Lepiej mnożyć wyróżniki, dodawać litery i odwlekać moment, kiedy system wypełni swoją pojemność – a ta jest w obecnej postaci skończona i nic tego nie zmieni, nawet jeśli wymyślimy jeszcze 20 nowych liter (może trzeba wziąć bukwy?). System trwały i o nieskończonej pojemności byłby taki jak w Niemczech, gdzie numery po półrocznej karencji wracają do użytku i jedna kombinacja cyfrowo-literowa może być wykorzystana dowolną liczbę razy. My jednak woleliśmy sobie skomplikować. Czekam na ministerialny przetarg w sprawie wymyślenia nowych literek i cyferek.

Czytaj również:

O wiele trudniej będzie uzyskać żółte tablice rejestracyjne, a zmiany są nieuniknione

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać