Wiadomości

Co jest bardziej ekologiczne – hybryda plug-in czy samochód elektryczny? Odpowiedź wyrwie cię z butów

Wiadomości 29.02.2024 59 interakcji

Co jest bardziej ekologiczne – hybryda plug-in czy samochód elektryczny? Odpowiedź wyrwie cię z butów

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski29.02.2024
59 interakcji Dołącz do dyskusji

Wyobraźcie sobie, że jesteście ludźmi, którzy przejmują się losem planety. Ekologia to wasz konik i zastanawiacie się co jest lepsze – samochody elektryczne czy hybrydy plug-in? My już znamy odpowiedź. 

Ostatnie kilka dni jest wspaniałych, świeci słońce, przyroda budzi się do życia, moje akumulatory się ładują, zaczynam przygotowania do sezonu rowerowego. Jest super, ale niestety nie dla wszystkich. Istnieje pewna grupa, dla której ciepły luty to oznaka nadchodzącej śmierci planety, katastrofy klimatycznej, halucynacji z gorąca i śmierci. Ci ludzie zamartwiają się pogodą, mówią, że nie ma z czego się cieszyć, bo w lutym powinno być zimno. Wyobrażam sobie, że tacy ludzie właśnie stają przed wyborem własnego samochodu, robią to z obrzydzeniem, bo wolą komunikację zbiorową, ale pech chciał, że do ich miejsca zamieszkania nie dojeżdża już żaden autobus. Co w takim razie kupić – samochód elektryczny, czy hybrydę plug-in?

Więcej o samochodach zelektryfikowanych przeczytasz w:

Rządzi mną ekologia, wybrać samochody elektryczne czy hybrydy plug-in?

Który z tych rodzajów napędu jest najbardziej zielony? Który sprawia, ze pingwiny z radości tuptają po śniegu, a pandy gryzą bambus ze łzami wdzięczności w oczach? UWAGA, OTO ON:

samochody elektryczne ekologia

CO? Przecież to Toyota Prius?! To hybryda plug-in! Dokładnie tak. Pewnie spodziewaliście się tutaj Tesli, ale nie. Według Amerykańskiej Rady ds. Gospodarki Efektywnej Energetycznie, organizacji, która od lat bada wpływ samochodów na środowisko oraz zajmująca się opracowaniem rozwiązań przeciwko marnotrawieniu energii oraz walką ze zmianami klimatycznymi, to właśnie Prius jest najbardziej przyjaznym środowisku samochodem. Tak wygląda pełny ranking:

samochody elektryczne ekologia
Źródło: Amerykańska Rada ds. Gospodarki Efektywnej Energetycznie

A jak to policzono? Przy tworzeniu rankingu uwzględniono wyniki testów dotyczących zużycia paliwa i emisji, zanieczyszczenie powstające w procesie produkcji samochodu, paliwa. Nie zapomniano również o zanieczyszczeniach powietrza. Wszystko później zbiera się do kupy i wychodzi nam wynik. I w taki sposób wygrała Toyota Prius.

Zapewne zastanawiacie się ,gdzie jest Tesla. Również tego nie rozumiem. Według autorów badania elektryczne samochody z dużymi akumulatorami nie są ekologiczne, bo proces ich produkcji jest brutalny dla środowiska. Według autorów badania trzeba skończyć z budową dużych samochodów elektrycznych i budować niewielkie samochody, ale to Ameryka, gdzie rodzinnym samochodem jest Ford F-150, więc życzę im powodzenia.

A co gdybym był przeciwieństwem ekologa i chciał mieć jak największy negatywny wpływ na środowisko?

Wtedy musisz wybrać samochód z tej listy:

Źródło: Amerykańska Rada ds. Gospodarki Efektywnej Energetycznie

Już sama lektura listy sprawiła, że zacząłem kaszleć. ZARAZ, a co tam robi elektryczny Hummer? Udowadnia niedowiarkom, że samochód elektryczny również może być niszczycielski dla środowiska. Wspaniała robota.

Jest jednak pewna kontrowersja. Niektórzy mówią, że  badanie jest zafałszowane, że premiuje Priusa, bo zakłada, że jego użytkownicy jeżdżą głównie na prądzie. Ale czy to prawda? Tego nie dowiemy się nigdy, ale za to wiemy, że najbardziej ekologiczne są niewielkie i lekkie auta. Mogłem to im powiedzieć bez przeprowadzania badań.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać