Ciekawostki

Potrzebna jest Wasza pomoc. Chcemy zrobić wystawę polskiego tuningu

Ciekawostki 29.07.2020 821 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 29.07.2020

Potrzebna jest Wasza pomoc. Chcemy zrobić wystawę polskiego tuningu

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski29.07.2020
821 interakcji Dołącz do dyskusji

Razem z Klasykami w FSO chcemy zrobić wystawę dokumentującą polski tuning. Będę po niej oprowadzał. No bo kto, jak nie ja?

Od tuningu zaczynałem moją karierę w motoryzacji. Przez 4 lata pracowałem w czasopiśmie Maxi Tuning wydawanym w Polsce na licencji hiszpańskiej (a może francuskiej, do dziś nie wiem). Z modą na tuning wiąże się masa ciekawych wspomnień, a niektóre znajomości wtedy zawarte trwają do dziś. Widziałem masę ciekawych projektów i dowiedziałem się setek ciekawostek, w szczególności z tematu ulepszania silników. Tuning nie był taki zły, tylko miał słabe skojarzenia – z paleniem gumy, burdami na zlotach i obciachowymi gadżetami. W rzeczywistości w Polsce powstały dziesiątki ciekawych i bardzo udanych projektów, zarówno wizualnych (tu wiadomo, wszystko jest kwestią gustu – mnie się podobały), jak i mechanicznych, od różnych sleeperów aż po samochody do drag racingu.

To wszystko umarło gdzieś tak ok. 2007 r.

A ceremonią pogrzebową polskiego tuningu była ostatnia edycja Auto Tuning Show w Słupsku. Byłem tam, i jak widzieliście kiedyś film, gdzie palące gumę na betonowej rampie BMW 7 przewraca się na dach, to w tle widać nawet moją sylwetkę. Niestety, tego filmu nie mogę już znaleźć na Youtube. Pamiątki po czasach, gdy polski tuning był u szczytu popularności, coraz szybciej znikają.

Dlatego powstał pomysł wystawy

W ramach warszawskiej wystawy Klasyki w FSO miałaby powstać podwystawa przedstawiająca najciekawsze pojazdy i projekty z najlepszych czasów polskiego tuningu. Sam mam ogromne archiwum zdjęciowe, ale brakuje nam przede wszystkim samochodów po tuningu. Może ktoś z Was jeszcze ma lub zna osobę, która ma auto po tuningu wizualnym i chciałaby je pokazać na wystawie? Podkreślę, że jest to wystawa historyczna, i żadna „beka z tuningu” już nie wchodzi w grę, wręcz przeciwnie.

Szukamy też gadżetów tuningowych

Nakładki na pedały, naklejki z diabełkiem gryzącym kolektor ssący, pokrowce na fotele i cokolwiek, co jeszcze uda się znaleźć. Wszystko przyda się na wystawie. W szczególności jednak chodzi o samochody, każdy pozostały jeszcze „przy życiu” projekt tuningowy jest na wagę złota. Wiem, że wciąż jeżdżący jest biało-czerwony CRX, którego zdjęcia można znaleźć na fanpage Archiwum Polskiego Tuningu. A to na pewno nie jedyne takie auto w Polsce.

Opublikowany przez Archiwum Polskiego Tuningu Czwartek, 28 maja 2020

Pomożecie w znalezieniu rzeczy na wystawę? Będę po niej oprowadzał i opowiadał ciekawe (mam nadzieję) historie z czasów świetności tuningu. Na przykład o najbardziej ambitnym, nigdy niedokończonym polskim projekcie tuningowym.

piszcie na zlomnik@zlomnik.pl albo na fanpage Klasyki w FSO.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać