Wiadomości / Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Uważajcie na siebie, bo odcinkowy pomiar prędkości na S8 już działa i zbiera żniwo

Wiadomości / Bezpieczeństwo ruchu drogowego 24.11.2021 122 interakcje

Uważajcie na siebie, bo odcinkowy pomiar prędkości na S8 już działa i zbiera żniwo

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski24.11.2021
122 interakcje Dołącz do dyskusji

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze S8 już działa. Na 14-kilometrowym odcinku ekspresówki 30 kamer czuwa nad bezpieczeństwem ruchu. Co należy wiedzieć? 

Mam czasem dylemat moralny przy pisaniu o tego typu wydarzeniach. Z jednej strony trzeba informować ludzi o zmianach, jakie mogą ich spotkać na drodze. Z drugiej zaś miejsce odcinkowego pomiaru prędkości jest dobrze oznaczone, a piratów drogowych trzeba wyłapywać i karać. Krótko mówiąc – trudny wybór. Znacie tego mema z wybitnej produkcji: „Chłopaki z baraków”:

odcinkowy pomiar prędkości s8

To ja w tym momencie. Doszedłem do wniosku, że jednak poinformuję ludzi o nowym odcinku z kamerami, bo przecież każdemu czasem zdarzy się zagapić, czy też pojechać trochę szybciej, zwłaszcza jak są ku temu warunki. Nie pochwalam, ale rozumiem. Czytajcie uważnie, bo nie będę dwa razy powtarzał. Jeszcze w celu przypomnienia: odcinkowy pomiar prędkości polega na tym, że system rejestruje tablice przy wjeździe i przy wyjeździe z odcinka pomiarowego, oblicza czas między odczytami i na tej podstawie oblicza średnią prędkość, z jaką samochód pokonał odcinek. Jeśli jest wyższa niż dozwolony limit, to kierowca dostanie mandat. Proste i skuteczne.

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze S8 już działa

Właśnie swoje działanie rozpoczął system, którego budowa kosztowała podatników prawie 4 miliony złotych. Na odcinku pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach oraz pomiędzy węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego uruchomiono 30 kamer, które rejestrują prędkość samochodów pokonujących tę trasę. Odcinkowy pomiar prędkości działa w obu kierunkach. Dopuszczalna maksymalna prędkość na opisanych odcinkach wynosi 120 km/h dla osobówek i 80 km/h dla ciężarówek. Teoretycznie o tym, że na tym odcinku działa pomiar prędkości kierowcy powinni już wiedzieć, bo informują ich o tym odpowiednie znaki, ale wszyscy wiemy ile znaków stoi przy przeciętnej polskiej drodze, więc czasem ktoś może się pogubić.

odcinkowy pomiar prędkości S8
Odcinek pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach
odcinkowy pomiar prędkości
Odcinek pomiędzy węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego

Zastanawiacie się pewnie, gdzie tu jest 14 km, skoro suma wynosi trochę ponad 7 km. Też nie wiedziałem, ale wpadłem na to przypadkiem. Otóż pomiar działa w dwie strony, więc nagle z 7 km robi się 14 km. Great success, jak mówił Borat.

Parę uwag technicznych: maksymalna prędkość na tym odcinku wynosi 120 km/h. Oznacza to, że nagłe zahamowanie do 70 km/h na widok kamery to głupota i absolutnie nie należy tego robić. Równie głupie jest ciśnięcie, ile fabryka dała, żeby na kilometr czy dwa przed zjazdem nagle zahamować. Nie róbcie tak. Idźmy dalej — maksymalna prędkość nie oznacza tego, że trzeba się jej kurczowo trzymać. Chcesz jechać 110 km/h? Jedź, tylko pamiętaj, że w tym kraju mamy ruch prawostronny. Prędkość mierzona jest na wjeździe i na wyjeździe z danego odcinka. Jeżeli ktoś zjedzie wcześniej, to nawet jeżeli nie trzymał się limitów, to i tak pozostanie bezkarny. Dobrze, czujcie się poinformowani i uważajcie na liczniki. Warto to robić nie tylko w miejscach, gdzie znajdują się kamery.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać