Wiadomości

Oto nowe Audi A3. Ono też zechciało być SUV-em

Wiadomości 12.03.2024 94 interakcje

Oto nowe Audi A3. Ono też zechciało być SUV-em

Piotr Barycki
Piotr Barycki12.03.2024
94 interakcje Dołącz do dyskusji

Odświeżone Audi A3 zapragnęło dać klientom to, czego najwyraźniej oczekują, czyli „wrażenia z jazdy jak w SUV-ie”. Na szczęście zrobiło to w społecznie akceptowalny sposób.

Czyli poprzez pojawienie się w odświeżonej gamie modelowej wariantu A3 allstreet, który wygląda tak:

Nie doczekaliśmy się więc – jeszcze – momentu, kiedy nawet A3 staje się SUV-em. Zamiast tego mamy dobrze wyglądającego, podniesionego hatchbacka, czyli… zasadniczo dokładnie to samo, co w przypadku większości crossoverów w tym segmencie rozmiarowym.

Nowe Audi A3 allstreet – co trzeba wiedzieć?

Że zmiany są głównie wizualne, ale nie tylko. Z zewnątrz A3 allstreet wyróżnia się przede wszystkim specjalnym grillem, innym zderzakiem niż w cywilnej wersji, nadkolami poszerzonymi o odpowiednie czarne nakładki oraz odpowiednio terenowymi dokładkami na prograch. W standardzie dostaniemy też relingi dachowe.

Zmodyfikowane zostało też zawieszenie i koła, oferując tym samym prześwit o 3 cm większy niż w cywilnej wersji. 15 mm z tego wzrostu wynika przy tym z faktycznego podniesienia zawieszenia, natomiast kolejnych 15 mm – z większej średnicy kół.

Ostatecznie dostajemy więc całkiem przyjemnie wyglądającego hatchbacka, który lepiej powinien poradzić sobie z odrobinę gorszymi drogami. Na faktycznie terenowe doznania raczej nie ma tutaj co liczyć – w końcu to allstreet – ale może się to podobać ludziom, którzy jednocześnie i bardzo chcą SUV-a, i bardzo go nie chcą.

Co jeszcze zmieniło się w Audi A3?

A3 allstreet nie będzie oczywiście jedynym wariantem w ofercie – zachowany zostaje i hatchback, i – o dziwo – sedan. W jednym i drugim przypadku zmieniono grill oraz przedni i tylny zderzak, a także reflektory, które teraz pozwalają na wybór jednej z czterech grafik dla świateł do jazdy dziennej.

Zmiany nie ominęły też wnętrza, w którym pojawił się m.in. nowy przełącznik trybów jazdy i nowy system oświetlenia. Rozbudowane ma być także standardowe wyposażenie, obejmujące teraz m.in. automatyczną klimatyzację, pakiet oświetlenia ambientowego i… przedni podłokietnik.

Nowe Audi A3 – silniki

Na początek dostępne będą dwie opcje – 35 TFSI, czyli 1.5 o mocy 150 KM, a także 35 TDI, czyli wysokoprężne 2.0, również oferujące 150 KM. Jedna i druga odmiana oferowana jest wyłącznie z siedmiostopniową przekładnią automatyczną S tronic.

Docelowo w gamie pojawi się więcej jednostek benzynowych i wysokoprężnych, a także hybryda plug-in.

Cena na start? W Niemczech minimum 35 650 euro (równowartość nieco ponad 150 000 zł), natomiast za sedana trzeba dopłacić 800 euro.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać