Lokowanie produktu

BMW – najpopularniejsze wśród młodych i … najdroższe w stawkach OC

Lokowanie produktu 18.06.2019 111 interakcji
Artur Maj
Artur Maj 18.06.2019

BMW – najpopularniejsze wśród młodych i … najdroższe w stawkach OC

Artur Maj
Artur Maj18.06.2019
111 interakcji Dołącz do dyskusji

BMW seria 3 i Audi A4 to najpopularniejsze modele samochodów wśród młodych kierowców. Niestety, sportowy charakter auta w połączeniu z brakiem doświadczenia właściciela, ma swoje odbicie w cenie OC. 

Młodzi kierowcy często decydują się na zakup samochodu o sportowym charakterze, którego silnik ma duże osiągi. Taki wybór pociąga jednak za sobą pewne konsekwencje. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie patrzą przychylnym okiem na grupę młodych kierowców, wychodząc z założenia, że jeżdżą oni mniej bezpiecznie. To przekłada się na ceny polis OC. Dodatkowym powodem podwyższenia składki może być samochód, który rozwija duże prędkości na drodze. 

Eksperci intrenetowej porównywarki rankomat.pl podpowiadają, jaki pojazd wybrać, aby obniżyć koszt ubezpieczenia OC.

Samochód dla młodego kierowcy – najpopularniejsze marki

Z danych zgromadzonych przez Rankomat.pl wynika, że w maju 2019 r. do najczęściej ubezpieczanych modeli należały: BMW seria 3 oraz Audi A4. Kolejne miejsca zajęły:

 • Volkswagen Golf,
 • Opel Astra, 
 • Ford Focus,
 • Fiat Punto, 
 • Peugeot 206,
 • Renault Megane,
 • Mercedes Benz klasa C,
 • Seat Ibiza.

Okazuje się, że na podium najpopularniejszych modeli znalazły się dwa samochody (BMW i Audi), za które osoby w wieku 18-25 lat płaciły w maju 2019 r. najdroższe składki OC.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Podane powyżej ceny OC są uśrednione. W rzeczywistości, koszt ubezpieczenia samochodu młodego kierowcy może być jeszcze wyższy i sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Można go w pewnym stopniu obniżyć, wybierając odpowiedni samochód.

Jeżeli należysz do grona najmłodszych kierowców i nie chcesz przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie OC, pamiętaj, że cena polisy nie jest uzależniona wyłącznie od Twojego doświadczenia (za bezszkodową jazdę ubezpieczyciele przyznają zniżki), ale również od parametrów samochodu, czyli m.in.:

 • pojemności silnika

Z kalkulatora cen ubezpieczenia OC przeprowadzonych przez użytkowników porównywarki rankomat.pl wynika, że Istnieje korelacja między pojemnością silnika a ceną polisy – zazwyczaj, im większa pojemność silnika, tym wyższa składka z tytułu ubezpieczenia pojazdu. 

W maju 2019 r. za ubezpieczenie OC samochodu o pojemności silnika do 1,0 l młodzi kierowcy płacili średnio 1055 zł. Gdy jednak ten parametr przekraczał 3,1 l, cena wzrastała do 1699 złotych.

 • rodzaju paliwa

Także rodzaj paliwa ma znaczenie dla ubezpieczycieli. Młodzi kierowcy, którzy w maju 2019 r. chcieli ubezpieczyć pojazd z silnikiem zasilanym olejem napędowym, otrzymywali najkorzystniejszą ofertę cenową – średnio za OC 1372 zł. Ubezpieczenie pojazdu z silnikiem benzynowym było o 4 zł droższe. 

Najwięcej za polisę OC musieli natomiast zapłacić właściciele pojazdów z wbudowaną instalacją LPG (benzyna/gaz): 1547 zł.

 • wieku pojazdu

Wiek pojazdu także ma wpływ na cenę polisy OC. Niedoświadczeni kierowcy często wybierają starsze samochody. Tymczasem zasada, którą kierują się towarzystwa ubezpieczeniowe jest zazwyczaj następująca – im nowsze auto, tym niższa składka za ubezpieczenie OC. 

Wyjątkiem od powyższej reguły mogą być klasyki, czyli auta najstarsze. Takie pojazdy są zazwyczaj własnością pasjonatów starych samochodów, którzy bardzo o nie dbają i nie szarżują nimi po drodze. W związku z tym, towarzystwa mogą oszacować w stosunku do nich mniejsze ryzyko ubezpieczenia i zaproponować niższą składkę OC. Sporym atutem podczas zakupu polisy OC na samochód starszy niż 20 lat będzie także jego stosunkowo niski przebieg. 

Zanim kupisz ubezpieczenie OC, porównaj oferty

Jesteś młodą osobą i nie chcesz przepłacać za OC? Mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę: nie decyduj się na skorzystanie z pierwszej przedstawionej Ci oferty ubezpieczenia. Najrozsądniej zrobisz, jeśli porównasz propozycje przynajmniej kilkunastu firm ubezpieczeniowych i wybierzesz najtańszą (np. za pomocą porównywarki internetowej). Zwróć uwagę, że na rynku OC jest wiele towarzystw i każde z nich kieruje się własną polityką cenową względem niedoświadczonych kierowców. 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać