Wiadomości

Do trzech razy sztuka – SSC Tuatara pobiło rekord, ale do 500 km/h jeszcze daleko

Wiadomości 29.01.2021 31 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 29.01.2021

Do trzech razy sztuka – SSC Tuatara pobiło rekord, ale do 500 km/h jeszcze daleko

Adam Majcherek
Adam Majcherek29.01.2021
31 interakcji Dołącz do dyskusji

SSC Tuatara to najszybszy, produkcyjny samochód świata. Zdetronizował Koenigsegga Agerę RS.

17 stycznia w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, Larry Caplin wsiadł do SSC Tuatary i wykonał dwa przejazdy na pasie startowym o długości 3,3 mili. Miał 2,3 mili na rozpędzenie i milę na wyhamowanie auta. Zgodnie z wymogami Księgi Rekordów Guinnessa, należało wykonać dwa przejazdy w przeciwnych kierunkach i podać wynik sumując najwyższe osiągnięte prędkości i dzieląc je na pół.

 najszybszy samochód świata SSC

Podczas pierwszego przejazdu – w kierunku północnym – Tuatara rozpędziła się do 450,1 km/h. Kwadrans później, ruszając na południe, osiągnęła 460,4 km/h. To wciąż znacznie mniej, niż 490,5 km/h osiągnięte przez Bugatti Chirona, ale w tamtym przypadku nie było przejazdu w drugą stronę, więc rekord nie mógł trafić do słynnej Księgi.

Średni wynik wynoszący dokładnie 455,3 km/h sprawił, że SSC Tuatara zdetronizowało Koenigsega Agerę RS

Cztery lata temu Agera RS osiągnęła średnią 446,97 km/h, zrzucając z tronu niepokonane od 2007 r. Ultimate Aero (412,22 km/h).

Rekord SSC tym razem jest niepodważalny

Niepodważalny, bo o jego prawidłowości zaświadcza Jim Lau – dyrektor techniczny firmy Racelogic USA, zajmującej się m.in. profesjonalnym pomiarem prędkości. Dysponując sprzętem potrafiącym policzyć prędkość z dokładnością do 0,097 km/h, Racelogic oficjalnie potwierdza, że tym razem SSC faktycznie osiągnęło rekordowy wynik.

 najszybszy samochód świata SSC

Tym razem, bo to już trzecia próba

SSC chwaliło się swoim osiągnięciem już w październiku ubiegłego roku. Wówczas podano do publicznej wiadomości, że Tuatara rozpędziła się do 532,93 km/h, osiągając imponującą średnią z dwóch przejazdów wynoszącą 508,73 km/h. Jednak po kolejnych wątpliwościach, które ujrzały światło dzienne, firma zdecydowała się nie zgłaszać rekordu do Księgi Rekordów Guinnessa i zapowiedziała powtórzenie sprawdzianu.

Drugą próbę podjęto jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale problemy z silnikiem sprawiły, że konieczne było jej przerwanie. Za trzecim razem w końcu się udało. Ale niestety – do rekordu świętowanego wcześniej, zabrakło naprawdę sporo. Podobno tym razem długość pasa startowego nie pozwalała na podjęcie odważniejszej próby.

Czas pokaże, czy SSC zdecyduje się poprawić wynik, czy poczeka, aż tytuł odbierze mu kto inny. W kolejne stoi Hennessey Venom F5 i Koenigsegg Jesko Absolut. No chyba, że w międzyczasie Tesla wypuści Roadstera. Wówczas wyżej wymienieni prawdopodobnie nie będą mieli po co wyjeżdżać z garażu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać