Wiadomości

Mercedes 300 SL Roadster sprzedany za rekordową kwotę 3,7 mln dolarów

Wiadomości 12.07.2018 22 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 12.07.2018

Mercedes 300 SL Roadster sprzedany za rekordową kwotę 3,7 mln dolarów

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz12.07.2018
22 interakcje Dołącz do dyskusji

Samochody klasyczne na aukcjach często osiągają wysokie kwoty. Ale rzadko padają już rekordy. Ten Mercedes 300 SL Roadster sprzedany został za 3 709 212 dolarów – i to jest rekord.

Auto było jednym z dwóch Mercedesów 300 SL przekazanych przez szwedzki rząd na aukcję Artcurial Le Mans Classic. Cała kwota została przekazana na fundację zajmującą się edukacją dzieci w potrzebie.

Wyjątkowe auto „od lekarza”

Ten Mercedes 300 SL Roadster pochodzi z 1963 roku. Jego pierwszym nabywcą był chirurg szczękowy Gunnar Giermark, który przejechał nim jedynie 1372 km. Później auto trafiło na 46 lat do garażu.

Auto pochodzi z ostatniego roku produkcji, w którym powstało zaledwie 57 egzemplarzy. Broszura gwarancyjna potwierdza, że ​​auto zostało dostarczone do swojego właściciela w kolorze białym z czarnym twardym dachem. Niezwykłe jest to, że do pojazdu dołączona jest oryginalna drewniana skrzynia, w której znajduje się dodatkowy miękki dach. Nie został on nigdy wyjęty z pudła ani zamontowany w samochodzie.

Pedały wyglądają tak, jakby nigdy nie były używane. Fotele z czerwonej skóry nie mają żadnych przebarwień, a szwy również wyglądają jak nowe. Nadwozie jest również w fantastycznym stanie, ponieważ samochód zawsze był przechowywany w suchym, ogrzewanym pomieszczeniu, chronionym przed ekstremalnymi warunkami szwedzkiego klimatu.

Wszystkie tabliczki znamionowe są na właściwych miejscach, z wyjątkiem tabliczki z numerem lakieru, ale tej nigdy nie było. Skąd wiadomo, że nigdy? Bo nie ma żadnych śladów po jej usunięciu.

Mercedes 300 SL Roadster nie ma żadnych oznak korozji, a lakier jest oryginalny, co potwierdzają eksperci. Z drugiej strony jego mechanika może wymagać napraw, ponieważ auto stało unieruchomione od 1972 r.

Do samochodu dołączona jest pełna, oryginalna dokumentacja, w tym książka gwarancyjna, instrukcja czy unikatowa lista serwisów Mercedesa z tamtego okresu. Jest też zestaw zawierający bezpieczniki i inne małe części oraz pełen zestaw narzędzi w stylowym, skórzanym etui.

Pobił poprzedni rekord

Kwota, za którą go sprzedano, czyli 3,7 miliona dolarów, prawie dwukrotnie pobiła poprzedni sprzedaży Roadstera 300 SL. Ten wynosił 2 035 000 dolarów i pochodził z 2014 roku. Kwota ta podła podczas aukcji Amelia Island.

Ciekawe, czy nowy właściciel tego egzemplarza planuje nim jeździć, czy też auto znów trafi na wiele lat do garażu. Każdy przejechany kilometr dramatycznie obniża jego wartość. Pewnie skończy jako ozdoba czyjegoś salonu…

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie