Wiadomości

Nowe stawki mandatów przegłosowane. Potrzebny już tylko podpis prezydenta

Wiadomości 02.12.2021 163 interakcje

Nowe stawki mandatów przegłosowane. Potrzebny już tylko podpis prezydenta

Piotr Barycki
Piotr Barycki02.12.2021
163 interakcje Dołącz do dyskusji

8000 zł za niewskazanie, kto prowadził auto, minimum 800 zł za rażące przekroczenie prędkości i 1500 zł za jazdę po chodniku – zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym przeszły właśnie przez sejm i wkrótce trafią na biurko prezydenta.

Jak podaje money.pl, za przyjęciem nowelizacji – z częścią poprawek senatu – było 390 posłów, 18 było przeciw, natomiast od głosu wstrzymało się 27. Jeśli całość zostanie podpisana przez prezydenta, nowe stawki mandatów wejdą w życie od pierwszego dnia przyszłego roku – czyli za niecały miesiąc, a część nowych przepisów zacznie obowiązywać 9 miesięcy później.

Mandaty 2022 – czego się spodziewać?

Przede wszystkim rośnie maksymalna stawka mandatu, jaki może być nałożony przez policjanta – od teraz będzie on wynosił 5000 zł (6000 zł, w przypadku omówionym w art. 9 § 1 Kodeksu wykroczeń). Do tego rośnie stawka za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o minimum 30 km/h – od teraz będzie to minimum 800 zł, podczas gdy do tej pory było to maksimum 500 zł.

Imponująca jest również kara za niewskazanie prowadzącego auto, np. po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru. Zamiast dotychczasowych 500 zł, będziemy musieli w takim wypadku zapłacić 8000 zł. Przygotujcie sobie w schowku notesik, w którym każdy prowadzący auto będzie się wpisywał. Z drugiej strony – ten problem zdecydowanie zasługiwał na rozwiązanie, a tak wysoka grzywna skutecznie wyleczy niektórych z zaników pamięci. A czy będzie prowadzić do kolejnych patologii – zobaczymy.

W nowelizacji przewidziano też inne zmiany, m.in.:

  • 500 zł za tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej (jeśli pojazdem mechanicznym – od 500 zł, jeśli nie – do 500 zł)
  • 1000 zł za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu
  • 1000 zł za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania pojazdem mechanicznym
  • 1500 zł za poruszanie się pojazdem mechanicznym bez uprawnień
  • 1500 zł za jazdę pojazdem mechanicznym po przejściu dla pieszych lub po chodniku (brawo, tylko niech ktoś te mandaty przyznaje)
  • 1500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (w tym w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo zawsze i wszędzie – warto pamiętać)
  • 1500 zł za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim
  • 1500 zł za omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu
  • 2000 zł za objeżdżanie opuszczonych zapór i wjazd na przejazd kolejowy, jeśli nie ma możliwości zjazdu z niego
  • 2500 zł za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu

Przy czym właściwie wszystkie te kwoty – chyba że napisano inaczej – to kwoty startowe. Czyli od tej wysokości będzie się zaczynał mandat, który możemy otrzymać za dane przewinienie. Bonusowo – w przypadku niektórych wykroczeń mandat będzie dwukrotnie wyższy, niż najniższa dopuszczalna wartość. Wystarczy, że w ciągu ostatnich 2 lat popełniliśmy to samo wykroczenie.

Warto przy tym pamiętać, że o ile policjant może nam wystawić mandat w kwocie maksymalnie 5000 zł, tak już sąd może przyznać wielokrotnie wyższą karę – nawet do 30 000 zł. Można ją będzie otrzymać m.in. za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, niestosowanie się do znaków, sygnałów lub poleceń w ruchu drogowym, nieudzielenie pomocy, etc.

Co jeszcze?

Dwie rzeczy. Po pierwsze – zmieni się liczba punktów karnych, które można otrzymać za jednym razem. Maksymalnie będzie to teraz 15 punktów i znikną one z naszego konta dopiero po 2 latach. Przy czym czas liczony jest od zapłacenia mandatu – nie od jego wystawienia.

Po drugie – stawki OC mają być powiązane z naszym dorobkiem punktowym, co w obliczu 2-letniego okresu ich ważności i maksymalnej liczbie punktów potencjalnie przyznawanych teraz jednorazowo – może być dla niektórych sporym problemem.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać