Lokowanie produktu

Promocja Link4 Kasa Wraca – co to jest i jak działa? Czy taka akcja może poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Lokowanie produktu 25.04.2019 38 interakcji
Michał Koziar
Michał Koziar 25.04.2019

Promocja Link4 Kasa Wraca – co to jest i jak działa? Czy taka akcja może poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Michał Koziar
Michał Koziar25.04.2019
38 interakcji Dołącz do dyskusji

Link4 we współpracy z NaviExpert przygotował promocję Kasa Wraca, która ma pozwolić odzyskać do 30% zapłaconej składki. Rabat przydzielany jest na podstawie danych zebranych przez aplikację. Jak to działa i co najważniejsze – czy może wpływać na zachowania kierowców?

Oczywiście rabat nie jest udzielany za samo korzystanie z nawigacji, choć już na start otrzymujemy do niej dostęp przez cały rok za darmo, co samo w sobie jest benefitem. Nawigacja rejestruje nasz styl jazdy i na jego podstawie oblicza, czy należy nam się nagroda. Na co dokładnie system zwraca uwagę? Czy taka promocja wpłynęła pozytywnie na kierowców, którzy wzięli w niej udział?

Podstawowe założenia.

Jak możemy przeczytać na stronie Link4, by starać się o nagrodę należy w danym miesiącu przejechać przynajmniej 200 km z włączoną aplikacją NaviExpert i modułem Kasa Wraca. Ważne, by w ramach tego dystansu uruchomić nawigację w trakcie minimum 5 dni i w czasie każdego z nich pokonać co najmniej 10km. Co ciekawe, każdy miesiąc jest rozliczany pod kątem nagrody oddzielnie, a suma premii jest wypłacana po zakończeniu polisy. To oznacza, że jeśli trafi nam się jeden gorący miesiąc, pełen przejazdów w pośpiechu, to po prostu nie dostaniemy za niego nagrody, ale nie stracimy dotychczasowych zdobyczy.

Na co system zwraca uwagę oceniając nasz styl jazdy? Po pierwsze na to czy i jak często przekraczamy dozwoloną prędkość. Aplikacja sprawdza też, czy dzieje się to w terenie zabudowanym, czy poza miastem. Kolejnym czynnikiem jest liczba gwałtownych hamowań i przyspieszeń. System ocenia też czas ich trwania, częstotliwość i intensywność. Potrafi odróżnić ostre hamowanie od tzw. awaryjnego. Ostatnia kwestia, która interesuje system, to średni dystans pokonywany w dzień oraz w nocy.

Brzmi dobrze, a jak sprawdza się w praktyce?

Przedstawiony powyżej system promocji wykorzystującej telemetrię jest czymś, czego jeszcze nigdy nie było na polskim rynku, dlatego trudno było przewidzieć czy i jak wpłynie na zachowania kierowców na naszych drogach. Jednak po dwóch latach ubezpieczyciel może pochwalić się całkiem niezłymi wynikami w programie.

Według zebranych danych, tylko 25 proc. kilometrów w ramach programu Link4 Kasa Wraca zostało przejechanych z nadmierną prędkością, przy czym 1/5 tej liczby to przekroczenia do 10 km/h, a kolejna 1/6 w przedziale od 10 do 30 km/h. Może się wydawać, że to spory odsetek łamiących przepisy, ale pamiętajmy, że ignorowanie znaków ograniczenia jest w Polsce akceptowane społecznie. 62 proc. populacji naszego kraju nie widzi nic złego w przekraczaniu prędkości. Wobec tego wyniki kierowców biorących udział w promocji Link4 Kasa Wraca można uznać za całkiem niezłe.

Zaskoczeniem na pewno nie jest fakt, że prowadzący, którzy otrzymali premię, jeżdżą zdecydowanie spokojniej od tych, którzy nie zostali nagrodzeni. W przypadku kierowców, którym zwrócono część składki, zanotowano prawie dwukrotnie mniejszą niż u reszty częstotliwość przekraczania prędkości.

Ciekawostką jest to, że korzystający z aplikacji kierowcy ponad dwa razy częściej gwałtownie hamują niż przyspieszają. Można to zrzucić na karb polskiego stylu jazdy, nacechowanego częstymi i nagłymi zmianami pasów. Prawdopodobnie spora część tych hamowań to nie wina samych kierowców, a jedynie współuczestników ruchu, wykonujących nieprzewidywalne manewry. Zwłaszcza, że sytuacji, w których środkowy pedał został wduszony do samej podłogi było 3-krotnie mniej niż zwykłych gwałtownych redukcji prędkości. To oznacza, że kierowcy zazwyczaj zachowują taką odległość od poprzedzających pojazdów, która pozwala na zatrzymanie się w niespodziewanej sytuacji.

Telemetria pozwala zbierać ciekawe dane i poprawiać swój styl jazdy.

Jak widać, zebrane poprzez aplikację NaviExpert dane telemetryczne pozwalają obserwować pewne tendencje wśród kierowców. Podejrzewam, że z czasem pojawią się też informacje o tym, jak na przestrzeni czasu zmieniał się styl jazdy zmotoryzowanych biorących udział w programie Link 4 Kasa Wraca. Na razie można się spodziewać, że korzystanie z aplikacji powinno wpływać pozytywnie na prowadzących, ponieważ mogą na bieżąco monitorować ocenę tego jak jeżdżą, a za poprawę umiejętności czeka nagroda pieniężna.

Program Link4 Kasa Wraca już w tej chwili jest dość popularny. Przez 2 lata funkcjonowania 34 tys. kierowców biorących udział w akcji promocyjnej przejechało 70 mln km z włączoną aplikacją i uzyskało 1,3 mln zł premii. Średni zwrot składki dla prowadzących, którzy spełnili wymienione wyżej warunki to 220 zł. Aż 80 proc. z nich było zadowolonych z działania promocji i zdecydowało się przedłużyć polisę w Link4. Takie wyniki pozwalają przewidywać, że z czasem liczba kierowców zgadzających się na zbieranie danych telemetrycznych o swojej jeździe będzie rosła. To dobra wiadomość, nie tylko oszczędzą na polisie, ale będą mieli motywację by doskonalić swój styl jazdy.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać